Rodzaje umów o pracę

Umowa o pracę to najkorzystniejsza forma zatrudnienia dla pracownika. Przy jej podpisywaniu warto zdawać sobie jednak sprawę, iż nie każdy rodzaj gwarantuje takie same prawa i przywileje pracownicze. W związku z tym dobrze jest zapoznać się z trzema podstawowymi typami umów o pracę aby wiedzieć, co nam przysługuje.

 

Umowa o pracę na okres próbny

Cechą charakterystyczną umowy na okres próbny jest to, iż maksymalny czas jej trwania to 3 miesiące. Dodatkowo, podpisanie jej u jednego pracodawcy może odbyć się tylko jeden raz, jeżeli dotyczy tego samego stanowiska i nie wystąpiła 3 letnia przerwa w zatrudnieniu. Istotnym ograniczeniem jest także to, iż taki kontrakt nie może być podpisany z młodocianym. Pracownikowi zatrudnionemu na takich warunkach przysługuje natomiast prawo do urlopu wypoczynkowego, zwolnienia chorobowego czy też bezpłatnej opieki zdrowotnej. Kiedy przeglądasz różne oferty pracy, warto zainteresować się tego typu umową, ponieważ w większości przypadków otwiera ona furtkę do dalszego rozwoju kariery w firmie.

Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony jest umową terminową, w związku z czym informacja o terminie jej rozwiązania powinna być zawarta w treści dokumentu. Maksymalny czas jej trwania w jednej firmie to 3 razy przez 33 miesiące. Kolejny kontrakt po upływie tego czasu musi zostać przekształcony w umowę na czas nieokreślony. Ta forma zatrudnienia również gwarantuje pracownikowi szereg przywilejów, takich jak prawo do urlopu wypoczynkowego czy też zwolnienia chorobowego. Dodatkowo chroni kobiety w ciąży – ciężarnej przysługuje m.in. prawo do zasiłku oraz urlopu macierzyńskiego. Specyficznym rodzajem umowy terminowej jest umowa na zastępstwo.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Zawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony oznacza, iż w jej treści brak jest zapisu o terminie wygaśnięcia nawiązanej współpracy. Ta forma zatrudnienia gwarantuje pracownikowi wszystkie przywileje zawarte w Kodeksie pracy – m.in. ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne, rentowe, ochronę wynagrodzenia, uprawnienia urlopowe czy też ochronę specyficznych grup pracowników, jak młodociani oraz niepełnosprawni. Pełna protekcja tyczy się także kobiet w ciąży – mogą liczyć na urlop macierzyński i rodzicielski oraz zasiłek. Dodatkowo, pracodawca nie może rozwiązać stosunku pracy z pracownicą będącą w ciąży oraz w trakcie przysługującego jej urlopu.

Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.

materiał partnera /Grupa Pracuj