Przed nami Industriada – święto Szlaku Zabytków Techniki. Co będzie się działo w zabrzańskich obiektach?

Industriada, XI edycja święta Szlaku Zabytków Techniki, w tym roku ze względu na pandemię odbędzie się w sobotę, 26 września. Weźmie w niej udział 36 obiektów zlokalizowanych w 23 miastach i obejmie sumie 301 wydarzeń.

Głównym organizatorem imprezy jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Tegoroczne obchody ze względu na pandemię będą różnić się od poprzednich. Oprócz zmiany terminu (poprzednie edycje Industriady odbywały się w czerwcu) obchody zostaną skrócone do jednego dnia, nie będzie także tradycyjnego wielkiego finału.


Industriada rozpocznie się w Zabrzu. W Sztolni Królowa Luiza na inaugurację uruchomiona zostanie zabytkowa parowa maszyna wyciągowa. Finał będzie miał miejsce w tyskim Browarze Obywatelskim, gdzie odbędzie się koncert Marcina Wyrostka i Orkiestry Kameralnej Aukso. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Natura w przemyśle”.

Co zaplanowano w Zabrzu?

W Zabrzu wydarzenia związane z Industriadą odbywać się będą w czterech miejscach. W Kopalni Guido (ul. 3 Maja 93) możliwe będzie fabularyzowane zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej, która zakończy się w najgłębiej położonym pubie w Europie – na poziomie 320. Obowiązują rezerwacje, koszt to 30 zł od osoby. Z kolei na powierzchni zaplanowano ekspozycję mobilnej wystawy Ex Silesia Lux, powstałej z okazji jubileuszu 100-lecia Powstań Śląskich.

W Sztolni Królowa Luiza, w Strefie Carnall (ul. Wolności 410) o godzinie 10:00 odbędzie się otwarcie Industriady, podczas którego można obejrzeć spektakl plenerowy pt. „Od rośliny do maszyny” zrealizowany w przestrzeni Szybu Carnall. Jednym z elementów wydarzenia będzie uruchomienie wyremontowanej Maszyny Parowej z 1915 roku.

O wiele więcej będzie działo się w Parku 12 C (ul. Mochnackiego 12). Między 12:00 a 16:00 zaplanowano tam warsztaty edukacyjne dedykowane najmłodszym, podczas których będzie możliwość przygotowania różnych projektów (podstawka pod kubek, brelok do kluczy) za pomocą płatków drewnianych. Między 9:15 a 20:00 będzie możliwość zwiedzania podziemnej trasy z przewodnikiem w cenie 30 zł/os. – zostaną przedstawione zwierzęta pracujące niegdyś w kopalni, a także żyjące pod ziemią.

Między 12:00 a 20:00 można wziąć udział w warsztatach Eko Tech, w trakcie których będziemy tworzyć przyjacielskie roboty z materiałów pozyskanych w duchu zero waste. Następnie stworzony zostanie mural (malowanie na folii). Inspiracją będą roboty, które przybyły z daleka na ziemię i odkrywają naturę na ziemi… Trawę, drzewa, rośliny. Między 9:00 a 21:00 można także zwiedzić z przewodnikiem podziemną trasę wodną (40 zł/os, rezerwacja).

Przy Szybie Maciej (ul. Srebrna 6) będzie możliwość wysłuchania wykładów dla dzieci oraz dla dorosłych pn. “Natura w przemyśle”, zwiedzania z przewodnikiem, w trakcie czego odbędzie się pokaz działania maszyny wyciągowej. O godzinie 17:00 odbędzie się tam recital piosenek z naturą w tle w wykonaniu Ingii Papkala. Będą też warsztaty plastyczne.

Więcej informacji oraz program wydarzeń w poszczególnych miastach znajdziemy na stronie: http://industriada.pl/.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze/Miasto Zabrze (FB)