Programista – czy musi mieć dyplom?

Programiści, to wciąż niezwykle pożądani specjaliści na rynku pracy. Studia informatyczne są oblegane od wielu lat, dzięki czemu specjalistów wciąż przybywa.

Jednak czy na pewno tylko kończąc studia, można stać się prawdziwym, dobrym programistą?

Jak zostać dobrym programistą?

Na studiach informatycznych zajęcia związane z programowaniem, niektórym studentom nie sprawiają żadnego trudu, inni natomiast mimo wielu godzin poświęconych na naukę, nie potrafią tworzyć nawet najprostszych algorytmów. To dlatego, że programiści, muszą odznaczać się ogromną kreatywnością. Wymyślanie nowych algorytmów to bardzo twórczy proces, który oparty jest o podstawowe zasady tworzące dany język programowania. Także niezbędna jest zarówno wiedza merytoryczna, jak i olbrzymia wyobraźnia i kreatywność.

Bywa, że studenci, którzy świetnie radzą sobie z matematyką i rozumieniem jej zależności, nie potrafią programować na wystarczająco dobrym poziomie, gdyż brakuje im kreatywności. Możliwe jest również, że osoba, która nie jest zbyt dobra z matematyki, jest świetnym programistą, gdyż wspaniale pojmuje zależności, które występują podczas tworzenia programów. Właśnie dlatego oferty pracy dla programistów zawierają informacje o tym, jakie umiejętności powinien posiadać kandydat, do danej pracy, a opisują szczegółowo wymogów, dotyczących wykształcenia. Można to łatwo sprawdzić, logując się na Pracuj.pl, gdzie oferty pracy zostały skatalogowane według branży.

Dobrym programistą w zasadzie trzeba się po prostu urodzić. To ludzie o specyficznym sposobie pojmowania świata, którym wystarczy kilka miesięcy nauki języka programowania, by stać się świetnymi specjalistami. Oczywiście na rynku pracy znajduje się również wielu średniej klasy programistów, którym wystarczą podstawy i praca odtwórcza, by utrzymać posadę. Jednak wybitni programiści to przede wszystkim niesamowicie kreatywni ludzie, którzy mają zdolność tworzenia nowych rozwiązań, w postaci algorytmów w programach komputerowych.

Praca programisty wymaga wielu zdolności. Z niektórymi trzeba się urodzić, inne można wypracować. Dla pracodawcy przede wszystkim liczą się umiejętności, które kandydat posiada. Dyplom zawsze ma wartość drugorzędną. Jest wielu dobrych programistów, którzy nigdy nie przekroczyli progu uczelni wyższej. Niejednokrotnie wystarcza im wiedza nabyta w liceum i predyspozycje do tego, by zostali programistami. Samouk programista na rozmowie o pracę może zaprezentować swoje umiejętności osobiście. To często wystarczy, by został zatrudniony.

(materiał partnera)