Premier Morawiecki na otwarciu nowej trasy „14 dni pod ziemią…” w Kopalni Guido

“14 dni pod ziemią…” – to nazwa nowej trasy turystycznej, którą w środę oficjalnie otwarto w kopalni Guido. Na uroczystości pojawił się zarząd miasta, województwa i sam premier RP, Mateusz Morawiecki.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach przygotowało nową trasę poświęconą wydarzeniom z grudnia 81’, jakie rozegrały się w Kopalni Węgla Kamiennego Piast w Bieruniu. To właśnie tam ponad tysiąc górników przez dwa tygodnie protestowało przeciwko wprowadzeniu w naszym kraju stanu wojennego. Nowa trasa jest już dostępna dla zwiedzających.

Na otwarciu nowej trasy obecni byli strajkujący wówczas górnicy – świadkowie tych wydarzeń.

Do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przybył również Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów oraz Jarosław Wieczorek – wojewoda śląski.

40 lat temu, w grudniu 1981 roku, władza komunistyczna wprowadziła stan wojenny po to, aby zdławić Solidarność i zniszczyć marzenia o wolnej Polsce, które się wtedy rodziły. Jednym z przejawów walki o wolność i źródłem siły, inspiracji i determinacji dla milionów był najdłuższy strajk stanu wojennego, który odbył się w Kopalni Piast. Dziś miałem zaszczyt spotkać się z jego uczestnikami – czytamy na stronie premiera Morawieckiego w mediach społecznościowych.

Jak mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor MGW w Zabrzu, to bardzo ciekawa historia, która obecnie jest trochę zapomniana. To był najdłuższy podziemny strajk, właściwie jedyny w tamtym czasie, którego nie spacyfikowano.

Nowa trasa w kopalni Guido przygotowana została przez Muzeum Górnictwa Węglowego we współpracy z Muzeum Śląskim. Czynny udział w jej tworzeniu mieli także górnicy z kopalni Piast, którzy pamiętają jeszcze wydarzenia sprzed czterdziestu lat.

Pomysłodawcy chcą pokazać, jak w praktyce przebiegał 14-dniowy strajk górników pod ziemią, którzy nie byli na to przygotowani, bo była to spontaniczna, nieplanowana wcześniej akcja.

Bilety są już dostępne na stronie internetowej kopalni Guido. W trakcie dwugodzinnej wycieczki turyści będą mogli posłuchać historii strajku opowiedzianej głosem strajkujących górników, którzy prze dwa tygodnie znajdowali się 650 metrów pod ziemią.

Plan wycieczki przewiduje odwiedzenie m.in. warsztatu elektrycznego zainscenizowanego na miejsce noclegu górników, który strajkowali. Nie zabraknie także innych ciekawych elementów – przejażdżki podwieszaną kolejką elektryczną czy wizyty w podziemnym pubie.

Więcej informacji o trasie “14 dni pod ziemią…” można znaleźć TUTAJ.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze