“Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”. Sprzedaż promocyjnych wejściówek ruszy jeszcze w lutym

Akcja “Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” odbędzie się w dniach od 20 – 22 marca. Bilety do Kopalni Guido oraz Sztolni Królowa Luiza w promocyjnej cenie będzie można kupić już od 27 lutego (czwartek).

Kopalnia Guido w Zabrzu zaprasza na zwiedzanie poziomu 320 o 50% taniej. Podróż do minionych czasów rozpoczyna się w budynku maszyny wyciągowej z 1927 roku. Następnie turyści zjeżdżają autentyczną szolą górniczą i rozpoczynają swoją podziemną wędrówkę 320 metrów pod ziemią.

Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.

Największymi atrakcjami są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Zwiedzanie kończy się w najgłębiej położonym pubie w Europie.

Cena: 30 zł/os. Bilety w sprzedaży od 27 lutego na https://bilety.kopalniaguido.pl/

Zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza już od 17 zł

W Sztolni Królowa Luiza do dyspozycji odwiedzających będą trzy rodzaje tras. Podziemna Trasa Turystyczna – to wyjątkowa, podziemna podróż w czasie. Zwiedzanie w przekrojowy sposób pokazuje jak rozwijała się technika górnicza od końca XVIII wieku. Podczas zwiedzania zobaczyć można między innymi zabytkowe, ceglane portale chroniące i wzmacniające stropy, rekonstrukcję podziemnego portu, gdzie ładowano wydobyty węgiel do łodzi czy chodnik wydrążony w całości w pokładzie węgla, który w skali europejskiego górnictwa można uznać za absolutny unikat. Cena biletu: 22 zł/os.

Podziemna Trasa Rodzinna – z myślą o rodzinnym zwiedzaniu organizatorzy przygotowali 1,5 godziny pełne atrakcji, multimediów, i uruchamianych maszyn górniczych. Trasa wiedzie labiryntem chodników dawnej Kopalni Królowa Luiza. Turysta nie tylko może poczuć tu prawdziwą atmosferę kopalni, ale usłyszeć i zobaczyć najprawdziwsze górnicze maszyny służące transportowi i urabianiu węgla, z 22- tonowym, gigantycznym kombajnem węglowym na czele.

Na dzieci czekają dodatkowo multimedialne infokioski, umożliwiające zapoznanie się z tradycjami górniczymi, poznanie podstawowych słówek po śląsku czy też regionalnych pieśni. Na sam koniec na wszystkich gości czeka podziemna przejażdżka autentyczną kolejką górniczą, zwaną Karlikiem. Cena biletu: 17 zł/os.

Podziemna Trasa Wodna – to niesamowita przygoda w XIX-wiecznych, oryginalnych wyrobiskach dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i jednocześnie najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym. Fragment podziemnych wyrobisk przebywa się tu pieszo, a 1100 metrów to unikatowy, podziemny spływ łodziami. W trakcie przepływu łodziami pod samym centrum 170-tysięcznego miasta, spotkać można legendarnego dla Górnego Śląska Skarbnika lub Utopka. To także podziemne porty, mijanki, odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach wyjątkowy światłocień. Spływ podziemnymi łodziami w historycznych wyrobiskach z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Cena biletu: 30 zł/os.

Bilety w sprzedaży od 27 lutego również na https://bilety.kopalniaguido.pl/.

Organizatorami akcji jest Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Organizacja Turystyczna.

(żms)/Sztolnia Królowa Luiza, Kopalnia Guido
fot. T. Kiełkowski/archifoto