Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Zabrza. Kolorowe korowody wyruszą z trzech lokalizacji


Ulicami Zabrza przejdzie Orszak Trzech Króli. Wydarzenie zaplanowano w poniedziałek, 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego.

Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek. W 2020 roku wspólne kolędowanie odbędzie się aż w 872 miejscowościach w Polsce i kilkunastu na świecie. W województwie śląskim Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami ponad 50 miast.

Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą elementu stroju w kolorze strumienia, do którego dołączą, a które symbolizują Trzech Króli i różne kontynenty. Kolor czerwony to strumień europejski, kolor niebieski – afrykański i kolor żółty – azjatycki – dowiadujemy się ze strony zabrzańskiego magistratu.


W Zabrzu Orszak będzie podzielony na trzy strumienie, które wyruszą z trzech różnych miejsc, aby połączyć się w jedną wielobarwną grupę, najpierw przed siedzibą Muzeum Górnictwa Węglowego, przemaszerowując później do miejsca docelowego, czyli na plac przed Kościołem pw. św. Anny. Pod pomnikiem Braci Górniczej wraz z orkiestrą dętą śpiewane będą kolędy. Natomiast pod krzyżem na placu kościoła św. Anny ustawiona będzie żywa szopka.

Po oddaniu hołdu Nowonarodzonemu w kościele odbędzie się koncert, na którym wystąpi orkiestra kameralna Opery Śląskiej oraz chór parafii św. Anny.

Grupa żółta wyruszy sprzed Hali Pogoń (o godzinie 14:00, ul. Wolności 406), grupa czerwona – sprzed kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny (o godzinie 13:45, ul. Franciszkańska 1), grupa niebieska – sprzed kościoła św. Józefa (o godzinie 14:00, ul. Roosevelta 102). Tradycyjnie, kulminacyjnym momentem Orszaku będzie oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie w stajence ustawionej na placu przed Kościołem pw. św. Anny.

Organizatorzy zachęcają, by uczestnicy Orszaku byli ubrani w kolorowe stroje, w zależności od koloru grupy, do której dołączą, czy też posiadali jakieś inne elementy w tym kolorze.

(żms)/UM Zabrze
fot. arch. UM Zabrze