Nowe wzory biletów ZTM będą obowiązywać od niedzieli. Co zrobić ze starymi?

Kasować, ale bez dopłaty tylko do połowy miesiąca… – Od 1 marca zacznie obowiązywać nowa Taryfa przewozu osób i bagażu w komunikacji zbiorowej Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Większość biletów będzie tańsza lub ich ceny się nie zmienią. Podrożeją jedynie jednorazowe bilety papierowe, które będą wyglądać zgoła inaczej niż obecnie.

Do najważniejszych zmian należy m.in. obniżka cen w taryfie odległościowej, uproszczenie nazw biletów oraz wprowadzenie biletów wieloprzejazdowych. Nowość stanowi również rozwiązanie umożliwiające m.in. grupowe przejazdy. Nowy cennik to propozycja przede wszystkim bardziej elastyczna i uproszczona.Organizator transportu zachęca do zapoznania się z taryfą odległościową, w której ceny zostały znacząco obniżone.


Drożeją jedynie bilety jednorazowe papierowe. ZTM chce przekonywać podróżnych do tańszych i bardziej ekologicznych rozwiązań elektronicznych.

Na nowych cenach oraz typach biletów zmiany się nie kończą. Od 1 marca dostępne w sprzedaży będą jednorazowe bilety papierowe o nowym wzorze graficznym. Te już trafiły do ZTM. Charakteryzuje je wygodna orientacja pionowa. Ponadto akcenty graficzne zostały rozłożone w inny sposób.

Najbardziej wyeksponowana jest informacja dotycząca tego, jaki jest to rodzaj biletu – na jedno miasto lub na 20 minut, na dwa miasta lub na 40 minut, czy na trzy miasta lub na 90 minut. Wyróżnione zatem zostały te informacje, które dla pasażera są najważniejsze. Mocną stroną nowych biletów będą również zabezpieczenia – zarówno te widoczne, jak i niewidoczne. W przypadku tych pierwszych jest to m.in. hologram aplikowany techniką hot-stampingu, papier z własnym znakiem wodnym z widocznymi włóknami w strukturze papieru, numerator typograficzny, linie rastrowe różnych grubości oraz wzór reliefowy w tle.

Papierowe bilety jednorazowe, zakupione przed 1 marca, po zmianie taryfy nie stracą ważności. Bilety te będzie można wykorzystać na dotychczasowych zasadach do 14 marca.

Po tym dniu również będą uprawniać do przejazdów, jednakże trzeba będzie każdorazowo do nich dokupić tzw. bilety uzupełniające o nominale 10 groszy – tak, aby sumaryczna cena biletów wcześniej zakupionych i uzupełniających była zgodna z obowiązującą taryfą.

Więcej informacji o nowej taryfie ZTM można znaleźć na stronie internetowej organizatora transportu https://www.metropoliaztm.pl/pl/. Infolinia 800 16 30 30.

(żms)/ZTM
fot. ZTM