Nowe rondo, drogi i przebudowa dwóch mostów. MZD Zabrze planuje kolejne inwestycje

Zakończenie przebudowy wiaduktu w ciągu ul. Roosevelta przewidywane jest w styczniu br. W tym roku ma zakończyć się też inwestycja realizowana na ul. Chłopskiej oraz remont ulicy 11 listopada. Co jeszcze w planach ma Miejski Zarząd Dróg?

W ubiegłym roku MZD zrealizował kilka przedsięwzięć drogowych, których łączny koszt wyniósł 118,5 mln zł. Były to m.in. budowa przedłużenia alei Korfantego, rozbudowa skrzyżowania ulic Chopina, Tarnopolskiej i Kościuszki, przebudowa obiektów inżynierskich w ciągu al. Korfantego oraz ul. Hermisza, budowa trzech dróg w dzielnicy Pawłów, a także miejsc postojowych na ulicach Staromiejskiej i Niepokólczyckiego.

W najbliższym czasie drogowcy planują realizację kilku kolejnych inwestycji, które mają już opracowane dokumentacje projektowe, wszystkie konieczne uzgodnienia i zezwolenia. Zanim jednak rozpoczną się roboty budowlane, konieczne jest zapewnienie ich finansowania, m.in. z pozyskanych przez miasto środków zewnętrznych.

Do tych przedsięwzięć drogowych należą:
  • budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Mikulczyckiej z ul. Gdańską,
  • budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Witosa, Handlowej i Na Lesie,
  • budowa i przebudowa dróg lokalnych w Biskupicach: połączenie ul. Kossaka z ul. Drzymały, przebudowa ul. Mrozka, ul. Hutniczej, ul. Młyńskiej, ul. Chrobrego,
  • przebudowa mostu w ciągu ul. Jagiellońskiej nad rzeką Bytomką i mostu w ciągu ul. Trębackiej, też nad rzeką Bytomką.

W planach jest także budowa zabrzańskiej trasy rowerowej „Łączymy północ z południem”.

W roku 2023 rozpoczęły się prace związane z opracowaniem programu funkcjonalno – użytkowego wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji pn.: „Budowa obwodnicy Miasta Zabrze w ciągu drogi wojewódzkiej nr 921 wraz z rozbudową ulicy Hagera”. Prace przedprojektowe potrwają do końca 2024 roku.

(żms)/MZD Zabrze
fot. px/zdjęcie poglądowe