Nowe drzewa w dwóch dzielnicach Zabrza. „Planujemy zasadzić 11 tys. drzew w lasach komunalnych”

W lesie komunalnym w dzielnicy Biskupice odbyła się kolejna w tym roku akcja nasadzenia drzew. Tysiąc sadzonek buku i klonu zwyczajnego zasadziła młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 20, 21 oraz 22. Łącznie zabrzańskie lasy zyskają w tym roku 11 tysięcy młodych drzew.

Drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Tym razem młodzież sadziła nowy fragment lasu w miejscu, gdzie pierwotnie rosły topole balsamiczne – sprowadzony przed laty do naszego kraju gatunek obcy, pochodzący z terenów ameryki północnej. Dobór gatunku sadzonek, które zostały dziś wkopane nie jest przypadkowy.

Buk i klon są jednymi z głównych gatunków lasotwórczych w Polsce. Młodzież ma dziś do dyspozycji 2-3 letnie sadzonki, co daje obraz jak długotrwałym procesem jest odbudowa lasu. Z drugiej jednak strony zastępujemy gatunki obce rodzimymi, dzięki czemu odbudowujemy naturalną florę i faunę. W tym roku planujemy zasadzić ponad 11 tys. nowych drzew w zabrzańskich lasach komunalnych – informuje leśnik dr Piotr Malcher.

Czwartkowa akcja nasadzeń była kolejną, jaką przeprowadzono w tym roku na terenie Zabrza. Kilka dni wcześniej podobna odbyła się w dzielnicy Helenka.

– W ramach akcji „Zasadź z nami swoje drzewo na Helence” nasze miasto wzbogaciło się o tysiąc drzew. Uczestnikami akcji byli m.in.: mieszkańcy dzielnicy, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 30 oraz działkowcy. Fachowego instruktarzu w zakresie prawidłowego sadzenia drzew udzielali leśnicy z Nadleśnictwa Brynek, które dostarczyło sadzonki dębu i jawora – poinformowało niedawno miasto.

Akcja „Zasadź z nami swoje drzewo na Helence” została przygotowana przez Radę Dzielnicy Helenka przy współpracy z Nadleśnictwem Brynek w ramach Dnia Ziemi.

Warto wspomnieć że na terenie Zabrza znajduje się ponad 160 hektarów lasów komunalnych oraz dziesięć ogólnodostępnych parków miejskich o powierzchni 39 ha, w których w tylko w ub. roku nasadzonych zostało 20 tys. drzew.

W naszym mieście funkcjonuje także założony w 1938 Miejski Ogród Botaniczny, w którym na powierzchni 6,36 ha zgromadzono ponad 5 tys. drzew i krzewów.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze