Nowa wystawa na placu Wolności. Opowieść o ostatnich stu latach historii Górnego Śląska

Na placu Wolności prezentowana jest wystawa „Panteon Górnośląski Na pamiątkę 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski”, która ukazuje sylwetki bohaterów walki o przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

Można tam zobaczyć również najważniejsze postaci dwudziestolecia międzywojennego z naszego regionu. Ekspozycję będzie można oglądać do 22 sierpnia.

Panteon Górnośląski w Katowicach to nowa instytucja kultury, której celem jest pokazanie nie tylko gospodarczego, lecz także społecznego bogactwa ziemi śląskiej jako cennej cząstki Rzeczpospolitej. Opowieść o ostatnich stu latach historii Górnego Śląska napisana zostanie poprzez sylwetki i osiągnięcia najważniejszych postaci „stąd” – powstańców śląskich, ofiar totalitaryzmów, ludzi Kościoła oraz wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sportu.

Panteon Górnośląski zrealizowany w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla to instytucja, która jest pomnikiem upamiętniającym powrót Górnego Śląska do odradzającej się Polski po ponad sześciuset latach panowania czeskiego, austriackiego i niemieckiego.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze