Na osiedlu przy ul. Żywieckiej powstaną trzy nowe budynki. Łącznie 36 mieszkań

Kolejne trzy budynki mieszkalne powstaną na osiedlu przy ul. Żywieckiej. Dzięki wartej ponad 12 milionów zł inwestycji powstanie 36 mieszkań o łącznej powierzchni 2171,8 m2. Planowany termin zakończenia zadania to trzeci kwartał 2022 r.

Osiedle przy ul Żywieckiej utworzone zostało w 2013 r. Do tej pory wybudowanych zostało tam siedem budynków mieszkalnych. W ubiegłym miesiącu klucze do mieszkań odebrali lokatorzy kolejnego bloku. Do tej pory zamieszkało tam łącznie 90 rodzin.

Rozbudowa osiedla przy ul. Żywieckiej realizowana jest dzięki udziałowi finansowemu Miasta Zabrze, finansowaniu zwrotnemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, partycypacji przyszłych lokatorów oraz Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.


W jednym z nowych trzykondygnacyjnych budynków zaprojektowano szesnaście mieszkań (od 48,94 m2 do 69,83 m2), w tym sześć mieszkań dwupokojowych i dziesięć mieszkań trzypokojowych. Natomiast w dwóch pozostałych budynkach zaplanowano po dziesięć mieszkań (od 55,15 m2 do 74,95 m2) w tym po dziewięć mieszkań dwupokojowych i po jednym mieszkaniu trzypokojowym.

Zgodnie z projektem, na poziomie parteru, oprócz lokali mieszkalnych przewidziano też pomieszczenia techniczno-gospodarcze (komórki lokatorskie, wózkownie, rowerownie, suszarnie, pomieszczenia techniczne).

Budownictwo w formule TBS cieszy się sporym zainteresowaniem, dlatego we współpracy z władzami Zabrza konsekwentnie rozwijamy osiedle przy
ul. Żywieckiej. W celu dalszego zwiększenia jego atrakcyjności planujemy w najbliższych miesiącach rozbudować plac zabaw i utworzyć dodatkową infrastrukturę rekreacyjną
– mówi prezes zarządu MTBS sp. z o.o. Franciszek Paśmionka.

Warto przypomnieć, że tylko w ub. roku przy ul. Trocera Miasto Zabrze za pośrednictwem spółki gminnej ZBM TBS wybudowało nowoczesne Osiedle Trocera. Składa się ono z sześciu czterokondygnacyjnych budynków, w których znajduje się 72 mieszkań. Koszt inwestycji wyniósł ok. 15 mln zł, z czego ok. 50 proc. Spółka pozyskała z kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe środki to dofinansowanie Miasta Zabrze oraz środki własne Spółki, w tym partycypacja.

W 2020 roku w Zabrzu wydano pozwolenia na budowę dla 128 domów jednorodzinnych oraz 333 mieszkań w ramach zabudowy wielorodzinnej.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze