Mural z Wojciechem Korfantym jest gotowy. “W zimie pochłania smog, latem obniża temperaturę”

Mural upamiętniający Wojciecha Korfantego, wykonany przy użyciu specjalnej farby, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza, jest gotowy. To pierwsza tego typu praca na Śląsku, która powstała dzięki współpracy grupy TAURON i miasta Zabrze.

Do przygotowania malowidła wykorzystana została specjalna farba, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. 1 m2 pokryty tego rodzaju farbą redukuje 0,44 g tlenków azotu, odrobinę więcej niż oczyszcza dziennie średniej wielkości drzewo. Mural w ciągu miesiąca oczyści 11 340 000 m3 powietrza.

Walczymy o wyższą jakość życia naszych klientów. Duże miasta zmagają się dziś z wyzwaniami cywilizacyjnymi, w tym zanieczyszczonym powietrzem. Farby antysmogowe użyte do namalowania muralu, to tak zwane pożeracze smogu. Realizując takie projekty chcemy pokazać, że nowocześnie to również blisko natury. Na tym opiera się nasz Zielony Zwrot, czyli działania, dzięki którym chcemy, aby TAURON, jako grupa energetyczna była liderem rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce – mówi Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia.


Zastosowana farba antysmogowa nie tylko neutralizuje tlenki azotu, ale również zmniejsza zanieczyszczenia powietrza formaldehydem oraz zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce.

Bezpośrednim wykonawcą muralu antysmogowego jest Grupa RW działająca w ramach projektu ecoevolution.org.

– Dzięki nanotechnologiom można znacząco poprawić jakość życia w śródmieściach miast, które w zimie cierpią od smogu, zaś latem są przegrzewane przez fale upałów. Wykonany przez nas mural w zimie pochłania smog, zaś latem jest plamą bieli, która obniża temperaturę w swoim pobliżu. Zachęcamy do korzystania z innowacyjnych technologii, które są pomocne w rozwiązywaniu starych problemów – przekonuje Paweł Lisowski, autor EcoEvolution.org.

Na ścianie kamienicy przy ulicy Bolesława Wallek-Walewskiego 2 znajdującej się w centrum Zabrza, mieszkańcy mogą zobaczyć ekomural, który ma 126 m2. Na malowidle podziwiać można Wojciecha Korfantego, czyli jedną z najważniejszych postaci w nowożytnej historii Polski.

– Z okazji ubiegłorocznego Święta Niepodległości zrealizowaliśmy szereg działań o charakterze patriotycznym. W sposób szczególny chcieliśmy uczcić Wojciecha Korfantego, jednego z ojców polskiej niepodległości. Zapowiedzieliśmy, że powstanie mural, który oddaliśmy właśnie do użytku. Dzięki muralowi Zabrze zyskało superścianę o supermocach z wizerunkiem superbohatera – wyjaśnia Wojciech Ignacok.

To nie koniec zmian w tym miejscu. W dalszej perspektywie, wiosną tego roku, przy malowidle ma powstać niewielki skwer. W ten sposób zostanie zaadaptowana na rzecz społeczności przestrzeń po wyburzonej niegdyś kamienicy. Na nieużywanym obecnie terenie zaaranżowana zostanie łąka kwietna, pojawią się też drzewa i ławki.

(żms)/Tauron
fot. Grupa Tauron