Monografia „Nasz Maciejów”. „Przedsięwzięcie unikatowe, doceniane w innych miastach”

Wydano album „Nasz Maciejów”. Monografia jest już siódmym wydawnictwem serii, która w zamyśle ma udokumentować dzieje wszystkich dzielnic Zabrza.

Ideą jej powstania są spotkania i rozmowy z ludźmi, poznawanie historii ich samych oraz najbliższego otoczenia, prywatnych Ojczyzn. Wpływ na kształt graficzny wydawnictwa i całej serii miał prof. Marian Oslislo z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.

Książka wieńczy obchody jubileuszu 75-lecia istnienia zabrzańskiej biblioteki i jest wstępem do obchodów 100-lecia nadania Zabrzu praw miejskich, które przypadają w przyszłym roku.

O inicjatywie powstania monografii dowiedzieliśmy się dwa lata temu podczas spotkania radnych dzielnicowych z panią prezydent – wspominała Krystyna Postrzednik, przewodnicząca Rady Dzielnicy Maciejów kadencji 2017-2021. – Powstała opowieść o Maciejowie, którą przekazywano z pokolenia na pokolenie, a dzięki monografii została zachowana również dla przyszłych mieszkańców dzielnicy.

Uroczystość związana z wydawnictwem odbyła się na terenie Szybu Maciej. Zachowany po adaptacji zespół obiektów dawnej Kopalni „Concordia”, później „Pstrowski” w Zabrzu – pełni dziś nowe funkcje społeczne, kulturalne i gospodarcze. Tak też zmienia się na przestrzeni czasu charakter dzielnicy.

Kontynuowanie serii wydawniczej monografii dzielnic Zabrza możliwe jest dzięki przychylności i wsparciu miasta

– podkreślał dyrektor zabrzańskiej MBP Tomasz Iwasiów. – Powstaje przedsięwzięcie unikatowe, które jest dostrzegane i doceniane w innych miastach.

MACIEJÓW

Osadę założył ówczesny właściciel Zabrza, Maciej Wilczek, który w latach 70. XVIII wieku powołał szereg osiedli-kolonii, w tym Maciejów. W styczniu 1927 roku Maciejów włączono do Zabrza, które miało już prawa miejskie.

Dzisiejszy obraz dzielnicy budują charakterystyczne obiekty. Szyb Maciej przez lata zmieniał swe oblicze od kopalni, poprzez obóz dla jeńców wojennych i wysiedlanych Niemców, aż po obecny obiekt Szlaku Zabytków Techniki.

Jest tu szkoła, która niezmiennie w tym samym budynku czeka na uczniów już od 1907 r., Maciejowska świątynia, czyli kościół św. Macieja Apostoła, który już 85 lat towarzyszy duchowemu życiu mieszkańców.

Urok spokojnej okolicy podkreśla las, rzeka Bytomka ze zrewitalizowanym obszarem wokół i Kąpielisko Leśne. Motyw wszechobecnej zieleni, przyrody to jeden z najważniejszych elementów budujących tę przestrzeń. Z drugiej strony właśnie w Maciejowie zbiegają się główne arterie komunikacyjne miasta: DK 88, węzeł autostrady A1, ulica Wolności, a jej granice wyznaczają wiadukty kolejowe.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze