Mikołaj i Mikołajowa odwiedzili Dom samotnej matki w Zabrzu. Przywieźli wyjątkowe prezenty

fot. Zakład Karny w Zabrzu

Święta Bożego Narodzenia są już tuż tuż… Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu wraz z Mikołajem i Mikołajową wybrali się ze świąteczną wizytą do Domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Zabrzu. Przywieźli ze sobą mnóstwo kolorowych prezentów.

To świąteczna inicjatywa funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Zabrzu. W ramach akcji więziennicy początkowo zbierali środki finansowe, aby przygotować gwiazdkowe prezenty dla dzieci, które ze swoimi mamami przebywają w placówce przy ulicy Ofiar Katynia 48 w Zabrzu.

Z dnia na dzień akcja nabierała rozpędu i funkcjonariusze zaczęli przynosić także gry edukacyjne, puzzle i zabawki, czyli wszystko o czym marzą maluchy i o co proszą św. Mikołaja. Jeden z funkcjonariuszy w czasie wolnym od służby wykonał piękne drewniane renifery, dzięki którym każdy dziecięcy pokój zmieni się w magiczną krainę.


“Nić empatii”

W pomaganie funkcjonariusze włączyli również skazanych, którzy podczas zajęć programu readaptacji społecznej “Nić empatii” uszyli kolorowe i mięciutkie lamy. Na szyi każdej lamy – pluszoumilacza – jest poduszeczka z imieniem malucha, do którego trafi. Dla skazanych udział w akcji to możliwość zrobienia czegoś dobrego, a także nauka empatii i innych ważnych umiejętności społecznych.

Święta Bożego Narodzenia

Większości z nas święta kojarzą się z radością, wspólnie spędzanym czasem w gronie rodziny, ubieraniem choinki, prezentami. Jednak w pamięci wielu kobiet i ich dzieci przebywających w placówce pojawiają się także zupełnie inne obrazy – kłótnie, alkohol, przemoc. Mają za sobą wiele trudnych przeżyć, w ich domach często nie obchodzono świąt, nie było Wigilii. Dopiero w ośrodku mogą poczuć się bezpiecznie i nauczyć się wspólnego przeżywania świąt i poczuć ich niezwykłą atmosferę.

Organizując akcję “Poczuj magię świąt” chcieliśmy podarować dzieciom i ich mamom, przebywającym w ośrodku odrobinę radości, życzliwości i ciepła płynącego prosto z serca. Chcieliśmy, aby poczuli magię zbliżających się wielkimi krokami świąt

– podkreśla inicjatorka akcji, funkcjonariuszka działu penitencjarnego.

Magia świąt to nie tylko prezenty, choinka i inne ozdoby, ale przede wszystkim wspólne spędzanie czasu, troska i pamięć okazywana innym. Ta magia tkwi w drobnych gestach, dzięki którym druga osoba czuje się ważna. Chcieliśmy, aby dzięki tej akcji właśnie tak poczuły się mamy i ich dzieci, że są ważne i ktoś o nich pamięta – podkreśla funkcjonariuszka.

Niezwykła wizyta

Pod Dom Samotnej Matki w Zabrzu przyjechał Mikołaj z panią Mikołajową z górą prezentów, jednak nie saniami a samochodem Służby Więziennej. Swoje przybycie obwieścił głośnym okrzykiem ho… ho… oraz dzwonkiem. Dzieci i ich mamy były bardzo zaskoczone wizytą, bo przecież do gwiazdki jeszcze kilka dni. A z samochodu wysiedli również funkcjonariusze Służby Więziennej w mundurach. Spotkanie odbyło się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Mikołaj wręczając prezenty pamiętał o zachowaniu bezpiecznego dystansu.

Dla każdego coś miłego

W ośrodku przebywają dzieci w wieku od 5 miesięcy do 7 lat wraz ze swoimi mamami. Funkcjonariusze zadbali, aby każde dziecko otrzymało prezent. W paczce znajdowały się słodycze, zabawki oraz spersonalizowany pluszoumilacz (maskotka – lama), do którego dzieci będą mogły się przytulić i powierzyć swoje sekrety.

Oprócz indywidualnych prezentów dla dzieci funkcjonariusze podarowali także zabawki, które wzbogacą wyposażenie placówki: dwie huśtawki, suchy basen z piłeczkami oraz gry edukacyjne i projektor świąteczny, dzięki któremu będzie można w kilka chwil wyczarować świąteczną atmosferę, nawet jeśli za oknem nie będzie śniegu.

– Spotkanie obfitowało w mnóstwo pozytywnych emocji i wzruszeń. Dzieci zaśpiewały nam piękne piosenki w podziękowaniu za prezenty. Mamy nadzieję, że dzięki inicjatywie funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Zabrzu, Święta Bożego Narodzenia w Domu Samotnej Matki w Zabrzu będą przepełnione radością i miłością, a świąteczna atmosfera zostanie z nimi na dłużej – mówi por. Katarzyna Jabłońska z Zakładu Karnego w Zabrzu.

(oprac. żms)/ZK Zabrze (por. Katarzyna Jabłońska)
fot. ppor. Daniel Bazylewicz, plut. Dawid Majchrzak/ ZK Zabrze