Lekkomyślność czy głupota? Kontrole w Zabrzu ujawniły jak wielu kierowców ciągle nie zapina pasów

Czwartkowa akcja zabrzańskiej drogówki pokazała niestety, że coś, co mogłoby się wydawać oczywiste, dla wielu kierowców i pasażerów oczywistym nie jest. Chodzi o zapinanie pasów bezpieczeństwa.

Policjanci skontrolowali na drogach naszego miasta 87 pojazdów. Ujawnili w sumie 91 wykroczeń, z czego aż 31 (!!!) dotyczyło jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Mundurowi równie uważnie kontrolowali także obowiązek stosowania urządzeń służących do bezpiecznego przewożenia najmłodszych pasażerów.

Czwartkowe kontrole miały miejsce w całej Polsce w ramach akcji „Pasy”. Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa jest notorycznie bagatelizowany przez kierujących oraz pasażerów, którzy najwyraźniej nie zdają sobie sprawy z tego, że pasy często mogą uchronić przed poważnym urazem, utratą zdrowia, a nawet tragiczną śmiercią w wypadku drogowym.

Wczorajsza akcja zaplanowana na terenie całego kraju trwała od godziny 6 do 22:00.

Naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem grozi mandat w wysokości 100 złotych i 2 punkty karne. Natomiast za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami o korzystaniu z pasów – 100 złotych i 4 punkty karne.