Kto trafił do albumu „Znani Zabrzanie”? Czwarte wydanie książki o ludziach, którzy rozwijali miasto

„Znani Zabrzanie” – w Hotelu Diament odbyła się promocja książki ukazującej ludzi, którzy swoim poświęceniem, pasją i wytrwałą pracą przyczynili się do rozwoju Zabrza. To już czwarty album tego typu wydany w naszym mieście. Trzy pierwsze poświęcone były sportowcom, artystom oraz medykom.

Krystian Zimerman, Edward Czerny, Horst Eckert, Stanisław Bieniasz, Aleksandra i Magdalena Popławskie, Marian Oslislo, Jan Sawka, Krzysztof Nitsch, Bożena Hager-Małecka, Włodzimierz Lubański czy Stanisław Oślizło – to tylko część nazwisk, które wpisały się złotymi zgłoskami nie tylko na kartach historii naszego miasta, ale na kartach wyjątkowego albumu, który powstał z okazji 100. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich.

Wyrosłe wokół kopalń Zabrze było przez dziesięciolecia jednym ze sztandarowych ośrodków przemysłu ciężkiego na Śląsku. Jeszcze kilka lat temu funkcjonowało tu aż osiem zakładów wydobywczych.

Obecnie Zabrze postrzegane jest jako stolica turystyki postindustrialnej i prężnie rozwijający się ośrodek medycyny, innowacyjnej gospodarki, nauki, kultury i sportu. Pozytywna zmiana wizerunku Zabrza nie byłaby możliwa bez ciężkiej pracy mieszkańców naszego miasta. Album, który właśnie powstał, ma za zadanie pokazać zarówno nazwiska znane z pierwszych stron gazet, jak i te z małej Ojczyzny.

Wydawnictwo jest kompleksowym opracowaniem zawierającym życiorysy tych, którzy piszą historię przemysłu, medycyny, nauki, nowoczesnych technologii, kultury i sportu Zabrza. Album rozpoczyna się od przedstawienia postaci już dzisiaj historycznych, a mocno związanych z dziejami Zabrza. To właśnie m.in. dzięki nim nastąpił przemysłowy rozwój naszego miasta. Wśród nich znajdziemy m.in: Guido Henckela von Donnersmarcka, Augusta Borsiga czy Karola Godulę.

Zabrze to nie tylko huty i kopalnie to także muzyka, literatura, film czy sztuki plastyczne. W tym rozdziale znajdziemy takie sylwetki jak: Krzysztof Zimerman, Edward Czerny, Horst Eckert, Tomasz Rożek, Marian Oslislo, Antoni Cygan czy Grzegorz Hańderek.

Z opracowania dowiemy się więcej także m.in. o Hansie von Holwede, Pawle Dubielu oraz o samorządowcach, którzy pisali współczesną historię naszego miasta.

Nie byłoby polskiej medycyny w obecnym kształcie bez jej silnej, śląskiej gałęzi, nie byłoby śląskiej medycyny bez Zabrza, które zostało kolebką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiego Centrum Chorób Serca czy też miejscem pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce! To w Zabrzu swój dorobek zbudowali dwaj późniejsi ministrowie zdrowia – profesorowie Zbigniew Religa i Marian Zembala.

Opracowanie pomoże też odpowiedzieć nam na pytania: Czy zabrzanie bili rekordy olimpijskie? Jak rodziła się historia Górnika Zabrze? W którym roku szczypiorniści zdobywali tytuły mistrzowskie? W albumie „Znani Zabrzanie” znalazły się także opowieści o sportowcach, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii zabrzańskiego sportu. Mowa m.in. o Włodzimierzu Lubańskim, Erneście Pohlu, Stanisławie Oślizło, Janie Banasiu czy Janie Urbanie.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze