Kilka miesięcy pracy i dwie przymiarki. Suczka Agnes znów może się samodzielnie poruszać

Cierpiąca na czterokończynowe porażenie Agnes – trzyletnia kundelka – wreszcie może zacząć się samodzielnie przemieszczać.

Zespół pracowników i studentów Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej opracował wózek inwalidzki dla niepełnosprawnej suczki.

Agnes w 2015 roku została przywieziona do Polski z terenów Ukrainy, gdzie trwają działania wojenne. Przebywa pod opieką wolontariuszy z Fundacji Węgielek z Wrocławia.


Suczka jest sparaliżowana czterokończynowo, cierpi na polineuropatię, czyli zapalenie wielomięśniowe, i nie potrafi poruszać się samodzielnie. Co prawda poddawana jest stałej rehabilitacji, która poprawia stan jej zdrowia, ale na samodzielne poruszanie się do tej pory nie było szans.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Aby polepszyć komfort życia Agnes, naukowcy i studenci z Wydziału Inżynierii Biomedycznej podjęli się zadania zaprojektowania i skonstruowania przeznaczonego specjalnie dla niej wózka inwalidzkiego.[/perfectpullquote]

Po kilku miesiącach pracy i dwóch przymiarkach wózek jest gotowy. Trzyletnia suczka będzie mogła teraz ponownie zacząć się poruszać.

Wózek został opracowany przez zespół, w skład którego weszli: dr hab. inż. Robert Michnik, dr inż. Kamil Joszko, dr inż. Agata Guzik-Kopyto oraz mgr inż. Maksymilian Śmiech wraz z kolegami ze Studenckiego Koła Naukowego Bioaktywni. Wykonaniem wózka zajęła się firma Rehatronics S.A.


Fot. Fundacja Węgielek