Jak dojechać na defiladę w Katowicach? Święto Wojska Polskiego – to warto wiedzieć


W Katowicach odbędzie się defilada Wierni Polsce, w której udział weźmie 2600 żołnierzy. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 15 sierpnia, o godzinie 14:00. Ulicami miasta przejedzie ponad 185 pojazdów, a nad głowami gości przeleci ponad 60 statków powietrznych.

Żołnierze z ul. Bagiennej przejdą al. Roździeńskiego na rondo gen. J. Ziętka, a następnie na północ al. W. Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej. Bezpośrednio po zakończeniu defilady około godziny 16:00 w Strefie Kultury rozpocznie się piknik wojskowy .

Skąd najlepiej oglądać defiladę?

Organizatorzy rekomendują mieszkańcom i gościom ustawienie się na trasie przemarszu defilady:
– plac pod Spodkiem,
– chodnik wzdłuż al. Roździeńskiego (od strony północnej – tj. od strony Strefy Kultury) – na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki do skrzyżowania z ul. Olimpijską,
– aleja Korfantego – chodniki z dwóch stron – od ronda gen. J. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) aż do Pętli Słonecznej.


Jak najłatwiej dotrzeć na defiladę?

Ze względu na duże ograniczenia ruchu w centrum miasta, organizatorzy proszą wszystkie osoby, które muszą dojechać do centrum Katowic, o korzystanie z komunikacji publicznej. 15 sierpnia dodatkowe połączenia uruchomi zarówno ZTM, jak i Koleje Śląskie. Ilość miejsc w Strefie Płatnego Parkowania w Śródmieściu będzie znacznie ograniczona.

Koleje Śląskie wprowadziły dodatkowe, bezpłatne przewozy na defiladę. Przejazdy będą obejmować wszystkie obsługiwane przez operatora linie, z wyłączeniem połączeń przygranicznych kierujących się w stronę Bohumina oraz połączenia specjalnego Ornak na odcinku Bielsko-Biała – Zakopane.

Z okolic dworca PKP najlepiej będzie dojść w rejon defilady ulicami: Stawową, Piotra Skargi, Sokolską, Morcinka.

Ze względu na strefy całkowicie wyłączone z ruchu, osoby przemieszczające się w kierunkach np. od/do dworca PKP do placu pod Spodkiem powinny skorzystać z rekomendowanych obejść:

– kładka nad al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR,
– przejście podziemne pod al. Roździeńskiego łączące os. Gwiazdy i ul. Markiefki,
– przejście podziemne pod al. Korfantego łączące ul. Morcinka ze Spodkiem,
– przejście dla pieszych łączące ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką (15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12.00).

Uwaga: Przejścia będą służyły wyłącznie do przechodzenia – nie będzie można się na nich zatrzymywać.

Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje, że z uwagi na przewidywane zwiększone zapotrzebowanie na komunikację publiczną w dojazdach na to wydarzenie wprowadza zwiększenie oferty komunikacji publicznej (dodatkowe kursy), realizowanej liniami tramwajowymi nr: 7, 15, 20 oraz liniami autobusowymi nr: 297, 632, 820, 840.

Operator uruchomi także specjalne, bezpłatne linie autobusowe oznaczone symbolem S1 i S2, zapewniające dojazd i powrót:

S1 relacja: „Katowice Szkolna” – „Dąbrówka Mała Nowosam”,
S2 relacja: „Dąb Silesia City Center” – „Katowice Chorzowska” – „Katowice Plac Wolności”.

Szczegółowe informacje dot. zmian w kursowaniu komunikacji publicznej oraz informacje dot. dodatkowych, bezpłatnych kursów linii autobusowych dostępne są na stronie ZTM.

(żms)/UW Katowice