III Festiwal Historii Alternatywnej w Zabrzu. Pilipiuk, Komuda, Saulski… Kto jeszcze weźmie udział?

Przed nami III Festiwal Historii Alternatywnej w Zabrzu. Wydarzenie zaplanowano na dwa dni – od 9 do 10 października w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Uznani polscy pisarze, historycy, publicyści zapewnią uczestnikom niezwykłą intelektualną ucztę.

III Festiwal Historii Alternatywnej rozpocznie się o godzinie 10:00 wykładem inauguracyjnym prof. dr hab. Adam Regiewicza pt: „Historia alternatywna jako nowa powieść historyczna”.

Jak co roku odbędą się prelekcje i spotkania autorskie z popularnymi pisarzami z nurtu fantastyki, historii, a przede wszystkim historii alternatywnej. W tym roku tematem wiodącym do tworzenia alternatywnych rozważań będzie bitwa pod Chocimiem z 1621 roku, której 400-setna rocznica przypada jesienią tego roku.

W Festiwalu weźmie udział plejada najpopularniejszych pisarzy w Polsce m.in: Andrzej Pilipiuk, Marcin Ciszewski, Adam Przechrzta, Sławomir Koper, Piotr Langenfeld, Jacek Komuda, Michał Gołkowski, Krzysztof Haladyn, Wojciech Harpula, Arkady Saulski oraz wielu innych historyków, publicystów i pasjonatów historii: Krzysztof Tracki, prof. UŚ Miłosz Skrzypek, Mikołaj Marcela, Marcin Domagała, Michał Gruszczyński, Piotr Gociek, Jarosław Żamojda, Marek Farfos, prof. Adam Regiewicz.

W programie znajdzie się też prelekcja dla miłośników historii bimbrownictwa, którą wygłosi Wiceprezes Fundacji ” Ku Przeszłości” oraz kustosz Muzeum Bimbrownictwa w Wojsławicach Marek Farfos.

Nie zabraknie także atrakcji dla miłośników gier RPG i planszówek o tematyce bitwy chocimskiej. Na stole pojawią się planszówki związane z historią I Rzeczpospolitej oraz historii nowożytnej. Będą gry wojenne, ekonomiczne, przygodowe, duże planszówki i małe karcianki. Chętnych do udziału w sesjach RPG zapraszamy do zapisywania się przez fanpage Alterhist.

W sobotę wieczorem o godzinie 18:30 zagra wrocławski zespół Projekt Volodia.

Festiwal zakończy się w niedzielę koncertem, który odbędzie się o godzinie 16:00. Wystąpią Fábián Zoltán oraz zespół Forteca.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Polakom w armii amerykańskiej podczas II wojny światowej. Miejsce: Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Łaźnia Łańcuszkowa, ul. Wolności 408.

Program wydarzenia znajduje się pod linkiem: http://alterhist.pl/assets/gfx/harmonogram_v14.pdf

Więcej informacji na stronie www.alterhist.pl oraz w mediach społecznościowych Festiwalu https://www.facebook.com/alterhist/.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

(żms)/MGW
fot. mat. organizatora, Paweł Janicki