I Festiwal Nurkowy „Wynurzenie” odbędzie się w Zabrzu. Projekcje, koncert i targi w kilku miejscach

Przed nami pierwsza edycja Festiwalu Nurkowego „Wynurzenie”. To nowe wydarzenie w sportowym kalendarzu Zabrza, podczas którego Śląskie Stowarzyszenie Płetwonurków Niepełnosprawnych zabierze uczestników w głębiny swojej pasji i spróbuje zainspirować podwodnym światem.

Podczas zaplanowanego na sobotę, 5 listopada, festiwalu wykorzystane zostaną różne formy przekazu – prelekcje filmów, panele dyskusyjne, wystawy, koncerty, a także ćwiczenia na basenie. Impreza jest skierowana zarówno do osób, które zajmują się nurkowaniem, czyli instruktorów, nurków i pasjonatów tego sportu, jak i do osób, które nigdy nie miały do czynienia z nurkowaniem – nie jest istotne czy potrafią pływać.

Impreza odbędzie się w kilku zabrzańskich obiektach – kinie ROMA (ul. Padlewskiego 4), Zabrzańskim Kompleksie Rekreacji Aquarius (pl. Krakowski 10) oraz Strefie Carnall kompleksu Sztolnia Królowa Luiza (ul. Wolności 410).

Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków, które jest głównym organizatorem wydarzenia, od prawie 20 lat na basenie Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacyjnego prowadzi zajęcia, na których osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, pod okiem profesjonalnych instruktorów i asystentów, uczą się pływać i nurkować.

Naszą pasją są ludzie i woda. Istniejemy, aby pokazywać podwodny świat poprzez pryzmat sportu ekstremalnego jakim jest nurkowanie. Chcemy, by dobro mogło pływać. Dążymy do tego, aby niepełnosprawność podopiecznych została na brzegu – tak mówią o swojej misji organizatorzy wydarzenia.

Stowarzyszenie podczas imprezy chce udowodnić, że ich zajęcia z nurkowania to więcej niż sport. Do tego nawiązuje nazwa festiwalu „Wynurzenie”.

Celem festiwalu jest również podzielenie się doświadczeniami z szerszym gronem odbiorców i pokazanie, że woda jest środowiskiem, które sprzyja aktywizacji osób o różnym poziomie sprawności oraz przekraczaniu własnych ograniczeń. Stowarzyszenie zwraca również uwagę, że nurkowanie może być dodatkowym elementem rehabilitacji, lekcją radzenia sobie z emocjami, nauką komunikacji, opanowania i precyzji oraz sposobem na budowanie wartościowych relacji społecznych.

P R O G R A M F E S T I W A L U

LOKALIZACJA I: KINO ROMA ul. Padlewskiego 4

11:00 OTWARCIE FESTIWALU: przedstawienie patronów, przedstawienie programu festiwalu oraz Śląskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Płetwonurków w Zabrzu, ogłoszenie aukcji internetowej.

11:30 PROJEKCJA FILMU: “DEEP LOVE” reż. Jan P. Matuszyński, produkcja: Polska; rok produkcji: 2013, czas trwania: 84 min.

Zapis prawdziwej historii o sile miłości i pasji, o tym, że warto próbować i nie poddawać się, o wytrwałości i ryzyku niezbędnym do realizacji marzeń, o relacjach pełnych szacunku i wyrozumiałości. Film porusza, inspiruje, wzrusza, bawi nie tylko nurków.

13:00 PRELEKCJA p.t. “Wynurzenie” I PANEL DYSKUSYJNY z Angeliką Chrapkiewicz-Gądek – pełnym pasji mówcą inspiracyjnym, trenerem, podróżnikiem i nurkiem.

Na festiwalu możliwość nabycia książki naszego gościa pt. ”Zdobądź swój szczyt. Uwierz w swoją siłę”.

14:30 PROJEKCJA FILMU: “Czego nauczyła mnie ośmiornica” (My Octopus Teacher) reż. Pippa Ehrlich oraz James Reed, produkcja: RPA; rok produkcji: 2020, czas trwania: 85 min.

Film o cierpliwej obserwacji ośmiornicy i budowaniu relacji zmuszających do wyjścia z zaklętego kręgu własnych przekonań. Dokument o oswajaniu fascynującego podwodnego świata i pełnej akceptacji praw natury. Niemal namacalnie towarzyszymy bohaterowi w wędrówce przez meandry podwodnego lasu i jego osobistych przeżyć.

A może ośmiornica to metafora osób niepełnosprawnych, które żyjąc w swoim bezpiecznym mikroświecie przełamują swoje ograniczenia i granice dzięki wszystkim tym, którzy chcą do nich dotrzeć.

16:00 PRELEKCJA p.t. “Oblicza freedivingu” I PANEL DYSKUSYJNY z udziałem Aleksandra Ryszki, freediviera z wieloletnim stażem, trenera pływania metodą Total Immersion oraz kompozytora.

Na festiwalu możliwość nabycia płyty naszego gościa pt.”The Lightness of Being” z imienną dedykacją od autora.

19:30 KONCERT Grzegorza Płonki
– z pasji, niezłomności i ciężkiej pracy muzyk, kompozytor i fotograf, o którego niezwykłej drodze życiowej opowiada godny polecenia film pt. “Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke.

Na koncercie możliwość nabycia płyty naszego gościa pt. “Słyszę światło księżyca”.

21:00 OFICJALNE ZAMKNIĘCIE FESTIWALU.

LOKALIZACJA II: MUZEUM GÓRNICTWA WĘGLOWEGO – Strefa Carnall w Zabrzu ul. Wolności 410

10:00 – 18:00

GALERIA ZDJĘĆ O TEMATYCE PODWODNEJ IRENY STANGIERSKIEJ (doświadczony nurek techniczny i jaskiniowy uznany fotograf);

TARGI SPRZĘTU NURKOWEGO;

WYSTAWA KONCEPCJI IDENTYFIKACJI WIZUALNYCH FESTIWALU NURKOWEGO przygotowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicachwraz z prezentacją multimedialną;

Pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i gorąca prezentacja pt. „Wild Divers na Bali” (Wild Divers Centrum Nurkowe w Lędzinach).

LOKALIZACJA III: ZABRZAŃSKI KOMPLEKS REKREACJI AQUARIUS (Plac Krakowski 10)

14:00 – 18:00 intro nurkowe pod okiem instruktorów, po uprzednim zapisie telefonicznym (tel. 735 923 180); możliwość testowania sprzętu nurkowego.

(żms)/UM Zabrze
fot. px/zdj. poglądowe