Dzieła Rafała Olbińskiego na wystawie w Zabrzu. Wernisaż zaplanowano na najbliższy wtorek

W tym szczególnym dla Zabrza roku obchodów 100-lecia nadania mu praw miejskich, miasto podjęło kolejne duże wyzwanie, jakim jest organizacja wystawy jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju i za granicą polskich artystów współczesnych – Rafała Olbińskiego.

Prace artysty na co dzień można oglądać w renomowanych galeriach i muzeach na całym świecie, m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congress w Waszyngtonie, czy w Suntory Museum w Osace. Są również chlubą wielu prywatnych kolekcji w USA, Japonii i Europie, w tym także w Polsce.

Wernisaż wystawy w Zabrzu odbędzie się już w najbliższy wtorek, 29 listopada. W trakcie ekspozycji, która potrwa do 21 kwietnia 2023 roku będzie można zobaczyć najbardziej rozpoznawalne dzieła Rafała Olbińskiego z okresu Warszawa – Nowy Jork.

Wystawa będzie miała miejsce w zrewitalizowanym obiekcie Muzeum Górnictwa Węglowego, który niegdyś stanowił pierwszą siedzibę starostwa powiatowego w Zabrzu, a dzisiaj zachwyca swoją przestrzenią.

Na prezentowanej w Zabrzu wystawie zobaczyć będzie można ponad 180 obiektów. Wśród nich największą grupę stanowić będą projekty okładek i ilustracji do czasopism, które są często samodzielnymi obrazami. Ilustrują one bieżące zagadnienia polityczno-gospodarcze oraz społeczne.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych, zaprojektowanych na okoliczność rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe państwa członkowskie jest okładka magazynu Der Spiegel. Motyw przewodni okładki nawiązuje do greckiego mitu Porwanie Europy, gdzie byk jednocześnie symbolizuje uścisk dłoni. Pomysł ten wykorzystany został później w licznych obrazach, jak również doczekał się realizacji w formie rzeźby.

Spośród plakatów, które zaprezentowane zostaną na wystawie, najliczniejszą grupę stanowić będą plakaty teatralne i operowe, które są graficzną syntezą przedstawianych zagadnień.

Oprócz nich zobaczyć będzie tu można między innymi plakaty promujące Nowy Jork, a także Zabrze. Odwiedzający wystawę będą mieli okazję podziwiać także rzadko prezentowane rysunki oraz litografie warsztatowe, których wykonaniem Rafał Olbiński zajmował się podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Tematy przewijające się w malarstwie z tego okresu stały się inspiracją do późniejszego powstania Baśni o miłości i innych dziwnych przypadkach, w których artysta wykorzystuje wątki filozoficzno-moralizatorskie. Prezentowana w Zabrzu wystawa, dzięki specjalnie wydzielonej strefie audio, daje możliwość przeniesienia się w wielowymiarowy świat artysty.

Rafał Olbiński jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. O szerokim uznaniu twórcy, będącego przedstawicielem polskiej szkoły plakatu, świadczą liczne nagrody.

Otrzymał ich już ponad 150, w tym m.in.: złote i srebrne medale przyznawane przez Art Directors Club of New York i Society of Illustrators w Nowym Jorku i Los Angeles oraz paryską „Prix Savignac” – odpowiednik Oscara, za „najbardziej niezapomniany plakat na świecie”.

Partnerami wydarzenia są: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Huta Zabrze SA oraz Zielona Dolina.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze