Biskup odwołuje ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w mszy. Są jednak wyjątki


Biskup Gliwicki Jan Kopiec ogłosił koniec obowiązującej od 13 marca dyspensy zwalniającej wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach.

Odwołanie dyspensy na terenie diecezji gliwickiej będzie obowiązywać od 7 czerwca, czyli od następnej niedzieli. Przebywając w kościołach i świątyniach nadal należy zasłaniać usta i nos.

Przypomnijmy, do tej pory w kościołach obowiązywał limit – jedna osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni. Wcześniej, w czasie wprowadzenia najostrzejszych restrykcji w mszach mogło uczestniczyć tylko 5 wiernych.


Odwołanie zwolnienia z obowiązku uczestnictwa w mszach nie dotyczy jednak wszystkich.

Jak czytamy w komunikacie, biskup podtrzymuje dyspensę osobom starszym, z objawami infekcji i tym, które czują obawę przed zarażeniem.

“Mając na uwadze wskazania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 roku oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 roku, znoszące limit liczby wiernych w kościołach, z dniem 7 czerwca br., odwołuję ogólną dyspensę zwalniającą wiernych Diecezji Gliwickiej oraz aktualnie przebywających na jej terytorium z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej lub świątecznej Mszy świętej. Jednocześnie udzielam dyspensy od powyższego obowiązku osobom starszym, z objawami infekcji i tym, które czują obawę przed zarażeniem.”

Decyzja biskupa jest konsekwencją znoszenia przez rząd ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Od soboty 30 maja przestał obowiązywać limit osób w kościołach i pozostałych miejscach sprawowania kultu religijnego.

(emef)/24gliwice.pl
fot. Miasto Zabrze(fb)