4-miesięczny Krzyś wrócił do domu tydzień po operacji serca. W ŚCCS wykonywane są pionierskie zabiegi

Do tej pory nikt skutecznie w Polsce nie operował takich wad serca – metoda polega na przywróceniu prawidłowej anatomii tego ważnego organu i naczyń wieńcowych. To zabieg dający szansę na pełne wyleczenie. Ostatnio podjęli się tego lekarze z ŚCCS w Zabrzu.

Zabrzańscy kardiochirurdzywspólnie z dr Tornike Sologashvilim z Genewy przeprowadzili pierwsze w Polsce operacje techniką double-root translocation. Zabieg dający efekt pełnego wyleczenia wykonano m.in. u niemowlaka. Operacje skomplikowanych wad serca mają być na stałe wykonywane w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jeden z zabiegów wykonano u czteromiesięcznego Krzysia. Chłopiec miał anatomiczną wadę serca – transpozycję naczyń dodatkowo ze zwężeniem pnia tętnicy płucnej. To rzadko występująca anomalia, która powoduje, że nie można wykonać operacji klasyczną metodą transpozycji wielkich pni serca. W nowej technice konieczna jest również plastyka zastawek i przełożenie ich nad odpowiednie komory serca.

Do tej pory nikt skutecznie w Polsce nie operował takich wad. Zabieg w Zabrzu wykonał zespół kardiochirurgów dziecięcych wraz z doktorem Tornike Sologashvilim z Genewy.

Dzięki metodzie double-root translocation przywracamy prawidłową anatomię serca i naczyń wieńcowych. To zabieg dający szansę na pełne wyleczenie. Chcemy wprowadzić te metodę leczenia na stałe do katalogu zabiegów wykonywanych w Zabrzu – mówi dr Szymon Pawlak, koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci ze Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Operacja czteromiesięcznego Krzysia przebiegała bez komplikacji. Pacjent tydzień po zabiegu został wypisany do domu.

Współpraca ze specjalistą z Genewy została zapoczątkowana wiosną 2023 roku, dzięki pomocy Stowarzyszenia „Nasze Serca” z Poznania. Dr Tornikie Sologashvilii wykonał w Zabrzu operacje sześciorga pacjentów. Kolejne zabiegli planowane są jesienią.

ŚCCS leczy wady serca u dzieci

Zabrzańskie Centrum prowadzi konsultacje dla rodziców, którzy chcieliby leczyć dzieci w ŚCCS. Zainteresowanych opiekunów prosi o SMS pod nr +48511422660 z imieniem i nazwiskiem dziecka, wadą serca i numerem kontaktowym. Zapewnia o kontakcie zwrotnym.

(żms/mat. ŚCCS)