39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Do zakładu karnego w Zabrzu trafiali internowani

fot. UM Zabrze

W Zabrzu-Zaborzu odbyły się obchody 39. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W niedzielę, w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego.

Po mszy, pod tablicą upamiętniającą miejsce internowania działaczy NSZZ „Solidarność”, liczne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Na terenie parafii pw. św. Jadwigi leży zakład karny przy ul. Janika, w którym w czasie stanu wojennego internowano działaczy „Solidarności” i opozycjonistów. Tutejsi księża byli wtedy duszpasterzami internowanych, którzy zaczęli trafiać do zakładu w Zaborzu w pierwszym dniu stanu wojennego.


Przez rok istnienia obozu przewinęło się przez niego kilkaset osób – głównie działacze opozycji ze Śląska i Zagłębia, a także z ówczesnego woj. częstochowskiego.

Wywodzili się z różnych środowisk – byli wśród nich studenci, robotnicy, lekarze i naukowcy. W stanie wojennym w tamtejszym więzieniu mieścił się jeden z największych z 49 w kraju ośrodków internowania.

W Zabrzu przetrzymywany był m.in. legendarny przywódca strajku w Hucie Katowice w 1980 r. i sygnatariusz Porozumienia Katowickiego, Andrzej Rozpłochowski. Obóz zamknięto w grudniu 1982 r. Internowanych przewieziono wówczas do zakładów w Raciborzu i Strzelcach Opolskich. Wielu z nich jest obecnie członkami Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym. Dawny obóz to nadal działający zakład karny.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze