37-latek zignorował ostrzeżenia z banku. Po otwarciu paczki zgłosił sprawę policji

4 tysiące złotych stracił 37-latek z Zabrza, który chciał zakupić telefon komórkowy znanej marki, ale w paczce otrzymał… pudełko. Przy pierwszej próbie zapłacenia oszustowi, bank ostrzegał i nawet zablokował transakcję. Mieszkaniec był jednak zdeterminowany…

37-letni mieszkaniec Zabrza chcąc kupić telefon, przejrzał jeden z portali sprzedażowych i znalazł interesującą go ofertę. Mężczyzna uzgodnił, że zapłaty dokona przez przelanie pieniędzy na podany przez sprzedającego numer konta.

Gdy próbował przelać pieniądze, tranzakcie zablokował bank, informując go, że numer konta na który próbuje przelać pieniądze, może być wykorzystywany do oszustwa. Niestety 37-latek nie zwrócił uwagi na ostrzeżenia ze strony banku. Zamiast zaniechać kupna od tego sprzedającego, skontaktował się z nim prosząc o inny numer rachunku na który może przelać pieniądze – informuje mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Niestety, po zakupie zamiast telefonu kupujący otrzymał w paczce jedynie puste pudełko, a kontakt ze sprzedającym się urwał. Dopiero wtedy 37-latek zrozumiał, że stał się ofiarą oszustwa, a o zdarzeniu powiadomił policjantów

– dodaje rzecznik policji.

Policja kolejny raz apeluje o rozwagę w czasie zawierania transakcji przez Internet. Przypomina przy okazji, jakie czynności możemy wykonać, aby zminimalizować ryzyko, że staniemy się ofiarą oszusta:

1. Korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych.
2. Zapoznać się z opiniami czy komentarzami, jakie wystawili mu inni kupujący i za co one zostały wystawione.
3. Sprawdzić, od kiedy sprzedający jest użytkownikiem danego portalu aukcyjnego lub od kiedy prowadzi sklep internetowy.
4. Porównać ceny u innych sprzedawców, by nie dać się nabrać na „okazję cenową”. Bardzo często atrakcyjna niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów.

Jeżeli padłeś ofiarą oszusta, zgłoś to policji. Musisz mieć ze sobą wydruki komputerowe dotyczące aukcji wraz z wydrukami korespondencji ze sprzedawcą (oczywiście, jeżeli była prowadzona), dokumenty bankowe potwierdzające fakt przekazania pieniędzy na wskazane przez oszusta konto i numery telefonów, z których korzystał nieuczciwy sprzedawca. Powiadom także o fakcie oszustwa portal aukcyjny i swój bank – radzi oficer prasowy.

(żms)/KMP Zabrze