30. finał WOŚP w Zabrzu tym razem w kinie Roma. Wystąpi pięć kapel o mocnym brzmieniu

fot. Kino Roma (FB)

Zbliża się 30. finał WOŚP w Zabrzu. W niedzielę, 30 stycznia, na ulicach naszego miasta pojawi się ponad 250 wolontariuszy z puszkami, którzy będą zbierać pieniądze na rzecz Wielkiej Orkiestry w godzinach od 6:00 do 20:00.

Na terenie Animal World będzie można posłuchać muzyki na żywo oraz odpocząć i zjeść posiłek specjalnie przygotowany dla wolontariuszy i gości przez Zabrzański Bar Leśny.

W Platanie w dniu Finału odbędą się spotkania z ciekawymi osobami w postaci krótkich wywiadów, które jednocześnie będzie można obserwować na żywo, jak również obejrzeć w zaciszu domowym podczas transmisji online nadawanej bezpośrednio ze strony Fanpage (FB) Sztab WOŚP Zabrze.


Główny Finał WOŚP odbędzie się w klimatycznym zabrzańskim kinie „Roma”.

Koncert będzie szedł dwutorowo – odbędzie się z udziałem publiczności oraz w wersji online. Impreza rozpocznie się o godzinie 13:45 i potrwa do godziny 22:00.

Wystąpi pięć kapel o mocnym brzmieniu: Rubble Sounds, Menhor, Chaos, Black Light oraz Stonage Full of Sun.

Podczas koncertu odbędą się również licytacje orkiestrowych gadżetów, a na scenie pojawią się Zachustowane Mamy, prowadzone przez Joannę Panicz. Po godzinie 20:00 każdy, kto zawita do kina Roma, zostanie poczęstowany słodkim smakołykiem przygotowanym przez zabrzańskie piekarnie.

Ze względu na pandemię jest też wiele innych form, dzięki którym będzie można zbierać pieniądze – m.in. puszki stacjonarne, które są dostępne w różnych instytucjach czy sklepach.

Czym jest sztabowa puszka stacjonarna?

To tekturowa puszka kwestarska, która przypisana jest do konkretnego opiekuna i lokalu. Jeśli firma chce postawić ją w swojej siedzibie, musi się zgłosić do sztabu lub przez portal iwolontariusz.wosp.org.pl. Jak to zrobić?

  • Wejdź na stronę iwolontariusz.wosp.org.pl,
  • Po założeniu i potwierdzeniu konta przejdziesz na stronę rejestracji,
  • Wybierz ścieżkę DLA FIRM i WYDARZEŃ,
  • Zobaczysz dwa przyciski: Sztabowa Puszka Stacjonarna (tekturowa puszka) – składam wniosek oraz Skarbonka firmowa (zbiórka online) – załóż natychmiast,
  • Wybierz jeden z wariantów – strona przeniesie Cię do odpowiedniego formularza.

Puszki stacjonarne na terenie Zabrza znajdują się m.in. w następujących lokalizacjach:

  • GRUBA Barber Shop, ul. Wolności 230,
  • Bosch Car Service Waldhof, ul. Bytomska 2a,
  • Fiacik S.C. Autoserwis, ul. Wolności 383 a.

Informacje o e-skarbonce można znaleźć TUTAJ.

Wszelkie pytania dotyczące zabrzańskiego finału WOŚP można kierować na adres: wielkaflotazabrze@gmail.com / sztabwospzabrze@gmail.com.

Siedziba Sztabu WOŚP w Zabrzu działającego przy Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży “Wielka Flota Zjednoczonych Sił” mieści się przy ul. Dworcowej 9/16 (pierwsze piętro). Czynny jest w poniedziałki, środy i piątki, w godzinach 14:00 – 18:00. Ze Sztabem WOŚP w Zabrzu można skontaktować się mailowo pod adresem: sztabwospzabrze@gmail.com, a najświeższe informacje publikowane są na profilu Sztab WOŚP Zabrze na Facebooku.

30. finał WOŚP

W 30., jubileuszowym finale WOŚP weźmie udział ponad 100 tys. wolontariuszy, zarejestrowanych w ponad 1700 sztabach na całym świecie.

Zbiórka realizowana będzie również przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych, które są szczególnie ważne w czasie pandemii. Po raz dziesiąty partnerem w wielkiej zbiórce WOŚP będzie Mastercard. Firma dostarczy eSkarbonkę – technologicznie zaawansowane i wygodne narzędzie, umożliwiające kwestowanie na rzecz Fundacji w Internecie. Tym razem Fundacja zbiera pieniądze dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku dzieci.

Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski.

W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory.

Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

Ze środków zebranych w ramach 30. finału WOŚP zakupione zostaną m.in.: angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci; oftalmoskopy do badania dna oka; lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka; tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki); synoptofory do pomiaru kąta zeza; urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń; tomografia dna oka; mikroskopy oraz stoły operacyjne.

(żms)/UM Zabrze
fot.