3.00 nad ranem, 18-latek rozbija wiatę. Dzięki mieszkance pobliskiego osiedla, po chwili był w rękach policji

Komendant Miejski Policji w Zabrzu mł. insp. Dariusz Wesołowski spotkał się z mieszkańcami Zabrza, którzy przed kilkoma dniami pomogli w zatrzymaniu nietrzeźwego kierowcy i wandala nieszczącego wiatę przystankową.

Komendant podziękował za natychmiastową reakcję, dzięki której sprawcy poniosą odpowiedzialność karną za swoje czyny.

Pierwszym z zaproszonych gości była mieszkanka osiedla Kopernika, dzięki której zatrzymany został sprawca zniszczenia wiaty przystankowej. Mężczyzna wracając w nocy z ogródków działkowych wybił szybę w wiacie. Rysopis sprawcy był na tyle dokładny, że kilka minut później mężczyzna został zatrzymany w okolicach ulicy Korfantego. Jak ustalili policjanci, grupa 10 osób grillowała na działkach. Po zakończonym biesiadowaniu przeszli na pobliski przystanek autobusowy, aby dojechać do domu. Niestety o godzinie 3.00 nie kursował już autobus. W pewnej chwili 18-latek kopnął w wiatę wybijając szybę. Po całym zdarzeniu grupa oddaliła się w kierunku centrum. Zatrzymany nie był w stanie wytłumaczyć policjantom dlaczego wybił szybę. Mężczyzna nigdy wcześniej nie był karany i zobowiązał się do naprawienia szkody.


Drugim zaproszonym gościem był mężczyzna, który poinformował mundurowych o nietrzeźwym kierującym mazdą. Do zatrzymania doszło na ulicy Węgielnej. Mężczyzna wskazał nie tylko miejsce, ale również rysopis podejrzanego o jazdę na ?podwójnym gazie?. Dzięki jego reakcji policjanci udaremnili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Badanie trzeźwości wskazało, że w organizmie zatrzymanego było 1,84 promila alkoholu. W czasie wykonywanych czynności okazało się również, że mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania pojazdem. 46-latkowi za popełnione przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a także zakaz prowadzenia pojazdów oraz obligatoryjne świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych

Podczas spotkania komendant wręczył gościom pamiątki, przypominające między innymi o realizowanej przez śląską policję kampanii ?Nie Reagujesz ? Akceptujesz?. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat bezpieczeństwa w mieście, a także widocznej zmiany postaw obywateli Zabrza w zakresie reagowania na przestępstwa. Jak podkreślił komendant zachowanie zaproszonych mieszkańców naszego miasta jest godne naśladowania. (kmp)