20. edycja Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Są jeszcze bilety

Zbliża się dwudziesta edycja Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Od 16 do 24 października na scenie Teatru Nowego w Zabrzu, a także scenie kameralnej w Parku Hutniczym, wystawionych zostanie kilkanaście spektakli.

Na repertuar składają się najbardziej znaczące inscenizacje dramatu polskiego i obcego, w wykonaniu najlepszych zespołów teatralnych z całej Polski, imprezy towarzyszące – w tym koncert i czytanie dramatów w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych – to wszystko czeka na miłośników teatru w ramach jubileuszowej odsłony tego wydarzenia.

Festiwal od dwudziestu lat organizuje miasto Zabrze oraz Teatr Nowy. To okazja do obejrzenia znakomitych przedstawień i spotkania z uznanymi zespołami.

Festiwal ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru – ukierunkowanego na realizację i interpretację dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym i in.

W tym roku do udziału w festiwalu organizatorzy zaprosili teatry m.in. : z Wałbrzycha, Legnicy, Teatry Barakah, Ludowy i J. Słowackiego z Krakowa, Żydowski z Warszawy, Polski z Bielska – Białej, Těšínské Divadlo z Český Těšín, Instytut Grotowskiego z Wrocławia oraz spektakle Akademii Teatralnej z Wrocławia oraz Białegostoku.

Oprócz spektakli festiwalowych odbędzie się również szereg imprez towarzyszących.

Znajdziemy tam m.in. „W krainie miłości” – koncert piosenek ze spektakli Teatru Nowego, „Z miasta historie” – sentymentalna muzyczna opowieść o naszej codzienności, w wykonaniu Błażeja Peszka i Michała Lazara, dyskusje z twórcami przedstawień, czytania współczesnych dramatów w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych, „Smykom rzeczywistość przedstawiona” czyli prezentacje dla najmłodszych.

Festiwal potrwa do 24 października. Tego dnia ogłoszony zostanie werdykt jury. Pełen repertuar i bilety na stronie https://teatrzabrze.pl/festiwal-2021/.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze