Wystawa „Wątki zebrane. Wanda Hołoszkiewicz oraz goście: Grupa PRZEKAZ, AMALIA FIDYK i…”

Jeśli nie macie jeszcze planów na to, jak spędzić przypadający na najbliższą niedzielę (26 maja) Dzień Matki, oto jedna z propozycji. W Muzeum Miejskim w Zabrzu można tego dnia obejrzeć wystawę „Wątki zebrane. Wanda Hołoszkiewicz oraz goście: Grupa PRZEKAZ, AMALIA FIDYK i…”.

Ekspozycja poświęcona jest tkaninie artystycznej w różnych ujęciach, którą można nie tylko zwiedzić, ale przy okazji samodzielnie wykonać jakiś drobiazg. Bo nie ma przecież lepszego prezentu niż te wykonane własnoręcznie. Na chętnych czekają przybory (włóczka, szydełka, druty) i wygodne siedziska.

Wystawa dostępna jest od 18 maja do 18 sierpnia w Galerii Café Silesia, ul. 3 Maja 6 (godziny otwarcia: dni robocze 9:00-16:00, sob./nd. 10:00-14:00).

„Wątki zebrane. Wanda Hołoszkiewicz oraz goście: Grupa PRZEKAZ, AMALIA FIDYK i…”

Tkać, haftować, pleść… Prowadzić wątek na osnowie tak, jakby się prowadziło osobistą opowieść z pełną świadomością, że jest ona częścią wielkiej opowieści wszechświata – taki cel przyświeca wystawie – pierwszej takiej wystawie tkaniny artystycznej w Muzeum Miejskim w Zabrzu.

Dlatego też zaczynamy od kontekstów szerokich – etnograficznych. Pokazujemy mistrzostwo w powtarzalności motywów i wzorów właściwe tradycyjnym haftom i koronkom, by następnie przejść do tkanych i haftowanych opowieści o bardzo indywidualnym charakterze i oryginalnej formie

– informuje zabrzańskie Muzeum.

Osnową ekspozycji jest twórczość Wandy Hołoszkiewicz (1927–2004), autorki zjawiskowych, wielobarwnych gobelinów i kilimów, w których tradycyjne materiały łączą się z syntetyczną formą roślinnych przedstawień. Jednak sztuka zabrzańskiej włókniarki jest jedynie punktem wyjścia dla szerokiego ujęcia sztuki włókna.

Zapełniliśmy oba piętra Galerii Café Silesia rozmaitymi jej realizacjami: prócz ujęć tradycyjnych i ludowych, pokazujemy wyjątkowy haft malarski w postaci tworzonych jedwabną nicią na aksamicie i płótnie obrazów artystek nieprofesjonalnych, takich jak Amalia Fidyk i Maria Keyha, autorskie aplikacje w wykonaniu Czesławy Kałuskiej, natomiast punktem kulminacyjnym jest najbardziej nowoczesne wydanie tkaniny artystycznej w postaci oryginalnych prac artystów Grupy PRZEKAZ specjalizujących się w tej dziedzinie sztuki – dodaje Muzeum.

Wystawie, którą oglądać będzie można przez cały sezon letni, towarzyszyć będą liczne wydarzenia artystyczne, wykłady i prelekcje, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które w praktyce pozwolą na poznanie dynamiki tkaniny unikatowej.

(żms)/Muzeum Miejskie w Zabrzu
fot. Muzeum Miejskie w Zabrzu (FB)