Coraz bliżej zakończenia budowy nowoczesnej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu

Tradycyjny chrzest turbiny, która będzie odpowiadać za produkcję energii elektrycznej, odbył się w poniedziałek na budowie nowej elektrociepłowni Fortum.

Kompleks o wartości 870 mln zł ma zostać oddany do eksploatacji jeszcze w tym roku.

– To największa dotychczasowa inwestycja Fortum w Polsce. Cieszymy się na jej wielki finał, który planowany jest jeszcze w tym roku

– mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum. – W zakładzie zainstalowane są już urządzenia odpowiedzialne za wytwarzanie energii. Obecnie trwają prace nad ich uruchomieniem – dodaje.

Nowoczesna turbina wraz generatorem pozwoli na wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w ramach jednego procesu technologicznego. Zapewni to efektywne wykorzystanie paliwa i zwiększy sprawność zakładu. Obecnie trwają prace rozruchowe turbozespołu. Równolegle finalizowane są prace przy budowie 10-kilometrowego rurociągu łączącego Zabrze i Bytom. Dzięki niemu nowoczesna elektrociepłownia w Zabrzu będzie mogła dostarczać ciepło sieciowe także do mieszkańców Bytomia.

Ważnym elementem nowego zakładu będzie kocioł wielopaliwowy, zasilany węglem i paliwem alternatywnym z możliwością spalania biomasy oraz miksu tych trzech paliw. Zastosowana technologia pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w regionie. Nowa elektrociepłownia zastąpi bowiem wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w Zabrzu oraz Bytomiu. Eksperci Fortum szacują, że emisja pyłów spadnie ponad 11-krotnie, dwutlenku siarki ponad 7-krotnie, a tlenków azotu blisko trzykrotnie.

Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu to przykład dobrej współpracy pomiędzy samorządem lokalnym a prywatnymi inwestorami. Cieszymy się, że Fortum buduje nowoczesny i ekologiczny zakład, który zapewni mieszkańcom bezpieczne dostawy ciepła – podsumowuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

(hm)