Żywność i sprzęt AGD dla uchodźców z Ukrainy mieszkających w Zabrzu. Dary od Śląskiego Banku Żywności

Przy Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym dla Ukraińców (ul. Wyzwolenia 9), Śląski Bank Żywności przekazał dary dla mieszkających w Zabrzu uchodźców z Ukrainy. Wśród podarowanych produktów, oprócz żywności, znalazł się również sprzęt AGD, w tym m.in.: mikrofalówki i lodówka.

Śląski Bank Żywności funkcjonuje już dwadzieścia jeden lat. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie głównym celem działalności banków żywności jest pomaganie potrzebującym poprzez skierowanie do nich żywności, która może się zmarnować. Jednak kilka miesięcy temu pojawiło się nowe zadanie w związku z sytuacją kryzysową na Ukrainie. Musimy dzisiaj patrzeć szerzej, musimy myśleć o tych wszystkich osobach, które pozbawione zostały całego swojego dobytku i uciekając przed wojną znalazły się bez środków do życia – mówił podczas wtorkowego wydarzenia prezes zarządu Śląskiego Banku Żywności, Jan Szczęśniewski.

Do tej pory zebraliśmy ponad 240 ton żywności. Dziękujemy wszystkich tym, którzy podczas robienia codziennych zakupów przekazywali dary dla uchodźców

– poinformował.

W oficjalnym przekazaniu darów uczestniczyli m.in.: zastępca prezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu Danuta Dymek, prezes zarządu Śląskiego Banku Żywności Jan Szczęśniewski, prezes zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Zabrzu Sławomir Czypczar, wolontariusze oraz młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu.

– Najważniejsze jest to, że działanie społeczne nakierowane na pomoc Ukraińcom nie ustaje. Bez zaangażowania poszczególnych instytucji i bez wsparcia zwykłych ludzi pomoc uchodźcom z Ukrainy nie byłaby możliwa. Istotne są te wszystkie dary, które zostawiamy w sklepach podczas robienia zakupów – komentował podczas spotkania zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski.

Wszystkie te rzeczy, m.in. dzięki pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czy też zabrzańskiego oddziału PCK trafiają w ręce ukraińskich rodzin przebywających na terenie naszego miasta

– dodał Lewandowski.

Przypominamy, że Punkt Konsultacyjno-Informacyjny dla Ukraińców (ul. Wyzwolenia 9) czynny jest w godzinach: 7.30 – 15.30. Jego pracownicy udzielają uchodźcom informacji w zakresie dostępnych form pomocy. Jednocześnie w punkcie można zgłosić chęć udostępnienia mieszkania. W punkcie pracuje tłumacz. Dyżuruje tu także pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu, który udziela informacji nt. pomocy oferowanej przez PUP.

Telefon do Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego dla Ukraińców w Zabrzu: 503-987-791.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze