Zobaczył auto jadące za nim wężykiem. Na DTŚ obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Na DTŚ doszło do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy. Jadący tą trasą mężczyzna, zauważył poruszającego się całą szerokością drogi kierowcę chevroleta. Nie myliło go przeczucie, że ten jechał na podwójnym gazie…

Podróżujący z Gliwic w stronę Katowic siemianowiczanin, w porze dużego natężenia ruchu, na zabrzańskim odcinku DTŚ zauważył jak jadący za nim kierowca, kieruje samochodem w sposób budzący wątpliwości.

Widząc to i mając podejrzenie, że kierowca może być pijany, powiadomił policję. Następnie jadąc przed nim dalej obserwował pojazd. W pewnym momencie kiedy nadarzyła się okazja, zatrzymał kierowcę chevroleta i uniemożliwił mu dalszą jazdę. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce, przebadali kierującego chevroletem na zawartość alkoholu w organizmie. 38-letni mieszaniec Zabrza miał blisko 2.5 promila alkoholu – przekazuje sierż. szt. Sebastian Bijok, rzecznik zabrzańskiej Komendy Policji.

Całe szczęście, że 36-letni mieszkaniec Siemianowic nie pozostał obojętny i we właściwy sposób zareagował. Może właśnie dzięki jego interwencji pijany kierowca nie doprowadził do tragedii na drodze

– dodaje Bijok.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu.

W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo z art. 180a kk. Kierującemu grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

(żms)/KMP Zabrze