Znęcała się psychicznie oraz fizycznie nad swoim mężem od 10 lat. Dwie osoby trafiły do aresztu

Dwie interwencje policji wobec osób stosujących przemoc domową zakończyły się trzymiesięcznym aresztem. Teraz za popełnione przestępstwa obojgu zatrzymanym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z zabrzańskiej „czwórki” zatrzymali 54-letnią kobietę, która znęcała się psychicznie oraz fizycznie nad swoim mężem przez około 10 lat. W minioną środę na podstawie zebranego materiału dowodowego zabrzański sąd zdecydował się na zastosowanie wobec podejrzanej, środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Z kolei zarzut znęcania się nad swoją żoną usłyszał 41-letni mężczyzna, który został zatrzymany przez policjantów z V Komisariatu Policji w Zabrzu. Na czas trwania postępowania decyzją sądu mężczyznę aresztowano na okres 3 miesięcy.

Znęcanie się to przestępstwo

Policja przypomina, że przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Jest to przestępstwo, które precyzują przepisy artykułu 207 kodeksu karnego.

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

(żms)/KMP Zabrze