Zmęczenie w pracy – jak z nim walczyć?

Ośmiogodzinny, a czasem nawet dłuższy dzień pracy może być męczący, zarówno dla osób pracujących fizycznie, jak i umysłowo.

Na szczęście pracodawcy pomyśleli o ciekawych rozwiązaniach, pomagających zebrać siły swoim pracownikom.

Jak można odpocząć, zregenerować się w czasie pracy?

Pracownicy fizycznie mają wyznaczony czas, w którego trakcie mogą usiąść i odpoczywać. Jednak, by umilić im czas, pracodawcy niekiedy przygotowują specjalne pokoje wyposażone w wygodne krzesła, stoliki, ekspres do kawy, kuchnię i inne sprzęty umożliwiające zjedzenie ciepłego posiłku. Dla pracowników budowy często składane są specjalne pomieszczenia przeznaczone wyłącznie do relaksu. Można znaleźć w nich krzyżówki, gazety, telewizor, ciepłą herbatę, kawę i zjeść posiłek.

Pracownicy umysłowi nie potrzebują miejsca do siedzenia, tylko możliwości zrestartowania swojego umysłu. Właśnie dlatego ich salki wypoczynkowe często wyposażone są w różnego rodzaju gadżety ułatwiające zebranie myśli. Służą temu różnego rodzaju gry, takie jak piłkarzyki, bilard, PlayStation, rzutki. Dodatkowo pokoje często wyposażone są w leżanki, łóżka, kanapy, pufy, na których można ułożyć się w innej pozycji, niż siedząc przy biurku.

Praca umysłowa wymaga czasem spojrzenia na świat z innej perspektywy, by rozwiązać jakiś trudny problem lub popchnąć projekt do przodu. Pomagają w tym gry planszowe, strategiczne lub biblioteczka, wyposażona w odpowiednie lektury.

Oferty Pracy niekiedy zawierają informacje dotyczące dodatkowych udogodnień. Jeśli zależy nam na konkretnym rodzaju wypoczynku, dzięki któremu potrafimy być maksymalnie wydajni, możemy szukać pracy w miejscu, gdzie znajduje się niezbędne wyposażenie. Możemy też zyskać uznanie szefa i poprosić go o to, by zaopatrzył firmę w przedmioty lub miejsca sprzyjające relaksowaniu się i umożliwiające odpoczynek.

Praca może nas męczyć fizycznie, psychicznie, wyczerpywać, wypalać nas, frustrować, stresować. Warto dowiedzieć się, co pomaga nam pozbyć się powstałego napięcia. Osoby umiejące odpoczywać w pracy, są dużo bardziej wydajne i potrafią dawać z siebie wszystko nie tylko w godzinach przedpołudniowych, w środku dnia, ale też wieczorem. W niektórych japońskich firmach są wydzielone miejsca do spania, gdzie pracownicy przesypiają nawet kilka godzin dziennie, by potem wstać i z nowymi siłami ruszać do pracy. Moda na spanie w pracy nie przyszła jeszcze do Polski, ale miejsc relaksu na szczęście powstaje coraz więcej.

(materiał partnera)