Złożyliście już wniosek o to świadczenie? ZUS realizuje właśnie pierwszą transzę wypłat

Pierwsze świadczenia „Dobry start” trafią na konta rodziców dzieci, które od września rozpoczną naukę w szkole. 18 lipca rozpoczyna się wypłata tzw. wyprawki szkolnej. To drugi rok z rzędu, kiedy obsługą tzw. „300+” zajmuje się ZUS.

Szacuje się, że z programu skorzysta w tym roku ponad 4,4 mln uczniów.

Wnioski o świadczenie „Dobry start” na rok szkolny 2022/2023 przyjmowane są od 1 lipca 2022 r. do 30 listopada 2022 r. Podobnie jak w zeszłorocznej edycji, mogą być składane wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia.


Obecnie do klientów ZUS zostały skierowane pierwsze informacje o przyznaniu świadczenia, które zostały umieszczone na portalu PUE ZUS.

W kolejnych dniach będą sukcesywnie kierowane kolejne decyzje o przyznaniu świadczenia. Powiadomienie o umieszczeniu takiej informacji na PUE zostanie przekazane na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

ZUS przyznał już kilkaset tysięcy świadczeń. Pierwsze środki trafią do rodziców i opiekunów już 18 lipca 2022 roku. Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia.

– W przypadku, gdy w sprawie będzie zachodziła konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany sms-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku – wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS na rozpatrzenie wniosku o świadczenie „Dobry start”, który został złożony do 31 sierpnia ma czas do 30 września 2022 roku.

W ubiegłym roku w województwie śląskim wpłynęło 375 tys. wniosków na blisko pół miliona dzieci, kwota wypłaconych świadczeń na wyprawkę szkolną przekroczyła 148 mln zł, natomiast w tym roku do 6 lipca z województwa śląskiego wpłynęło 80 tys. wniosków za blisko 110 tys. dzieci.

(żms)/mat. pras. ZUS
fot. zdj. poglądowe/px