Złota Maska dla “Królowej Śniegu”. Wielki sukces zespołu z Teatru Nowego w Zabrzu

Na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach, odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych nagród artystom z województwa śląskiego za osiągnięcia teatralne ubiegłego sezonu. Triumfy święcił Teatr Nowy w Zabrzu, który otrzymał Złotą Maskę za spektakl dla młodych widzów pt. “Królowa Śniegu”.

Nagrody za rok 2020 powędrowały do rąk zwycięzców z kilkumiesięcznym opóźnieniem, z powodu pandemii, która sparaliżowała działalność instytucji kultury. Zwyczajowo nagrody wręczane były w Międzynarodowym Dniu Teatru – 27 marca; tym razem czekaliśmy na ogłoszenie werdyktu do połowy września. Triumfatorem tej edycji konkursu okazał się „Zły” wg Leopolda Tyrmanda, w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka, a zrealizowany w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

„Królową Śniegu” Hansa Chrisiana Andersena, wg scenariusza i w reżyserii Macieja Podstawnego, w Teatrze Nowym w Zabrzu, jury konkursu Złotych Masek uznało za najlepszy spektakl dla młodych widzów. Zabrzańskie przedstawienie jest klasycznym spektaklem familijnym, kuszącym nie tylko interpretacją znanej baśni, ale także brakiem nachalnego dydaktyzmu. Pięknie zrealizowana i zagrana opowieść o dojrzewaniu do miłości, życiu w zgodzie z samym sobą i umiejętności dzielenia szczęścia, na pewno spodoba się tak dzieciom, jak i dorosłym.


Tegoroczna lista zwycięzców Złotych Masek przedstawia się następująco:

ZŁOTE MASKI 2021 SPEKTAKL ROKU
„Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

ZŁOTE MASKI 2021 Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
„Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena wg scenariusza i w reżyserii Macieja Podstawnego w Teatrze Nowym w Zabrzu.

ZŁOTE MASKI 2021 Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
Anna Kadulska za role: Kulwiecówny, Szwecji, Jana Kazimierza w „Potopie” Henryka Sienkiewicza w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jakuba Roszkowskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz za rolę Luizy w spektaklu „Szczęście” Erica Assousa w reżyserii Andrzeja Dopierały w Teatrze Bez Sceny w Katowicach.

ZŁOTE MASKI 2021 Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
Andrzej Dopierała za rolę Ignacego (Ojca i Króla) w spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

ZŁOTE MASKI 2021 Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH
Lucyna Sypniewska za rolę Matki w spektaklu „Augustus” wg Hermanna Hesse w reżyserii Jacka Popławskiego w Teatrze Lalek „Banialuka” im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.

ZŁOTE MASKI 2021 Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ
Mirosława Żak za rolę Konferansjerki w spektaklu „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

ZŁOTE MASKI 2021 Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ
Adam Myrczek za role: Merynosa, Kudłatego, Przechodnia w spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

ZŁOTE MASKI 2021 Kategoria REŻYSERIA
Piotr Ratajczak za reżyserię spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze