Zawodowy kierowca – jakie uprawnienia warto posiadać?

Aby zostać zawodowym kierowcom w gruncie rzeczy nie wystarczy posiadać prawo jazdy kat. B. Bowiem pojęcie zawodowego kierowcy nie odnosi się do kierowcy samochodu dostawczego do 3, 5 t, który można prowadzić ze zwykłym prawo jazdy na samochody osobowe.

W przypadku kierowcy zawodowego wymagane jest prawo jazdy na samochody ciężarowe, autobusy lub tiry, zatem odpowiednio kategorie C, D i E.

Jak wygląda kwestia zdobywania uprawnień kierowcy zawodowego?

Oczywiście nie trzeba zdobywać wszystkich uprawnień, czyli zapisywać się na każdy kurs, który obligatoryjnie zakończony jest państwowym egzaminem i uzyskaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej. Można zostać kierowcą zawodowym w jednej z pośród wyżej wymienionych kategorii, choć często można za nieco większą opłatą jednocześnie ubiegać się o kat. C+E albo D+E. Warto jednak zdać sobie sprawę, że im więcej uprawnień się posiada, tym szansa na lepszą, ciekawszą i lepiej płatną pracę.

Dlaczego warto zostać kierowcą zawodowym?

Po kursie kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej można przystąpić do egzaminu i uzyskać uprawnienia. Wtedy od razu można podjąć pracę w zawodzie. To praca, która wymaga opanowania, skupienia uwagi, a także umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach na drodze. Oczywiście podjęcie takiego zatrudnienia ma szereg korzyści. Będąc kierowcą międzynarodowym można poznawać inne państwa, a także przepisy ruchu drogowego obowiązujące w danym kraju, np. dotyczące prędkości, a także kulturę jazdy w wielu krajach. To zajęcie, które nie raz wymaga sporo cierpliwości, zwłaszcza, jeśli zajmujesz się przewozem i dostarczeniem towarów. Stanie w kolejkach na granicach można jednak uprzyjemniać sobie w różny sposób, wszak często ma się do dyspozycji zarówno radiostacje, jak i CB radio, a także telefon komórkowy z zestawem głośno mówiącym. W przypadku dłuższych postoi można sięgnąć po gazetę. Konieczne jest również pilnowanie czasu pracy i odpoczynku. Zawsze jednak każdy kierowca odczuwa satysfakcję z wykonanego zadania.

Rzecz jasna można zostać również kierowcą przewożącym osoby, zatem kierowcą autobusu. Tu również można pokonywać trasy międzynarodowe, a przy okazji w przypadku wycieczek objazdowych mieć okazję zobaczyć nieco świata. W przypadku tras międzynarodowych kierowca zawodowy może zarabiać niemałe pieniądze, znacznie przewyższające średnią krajową. Warto zatem zastanowić się nad taką ścieżką kariery. Oferty pracy są cały czas dostępne na portalu Pracuj.pl i można znaleźć ciekawe propozycje. Z większym doświadczeniem jest coraz łatwiej. Warto zatem spróbować swoich sił.

(materiał partnera)