Zalety i wady umowy o pracę

Umowa o pracę to podstawowa i jednocześnie najbardziej popularna forma zatrudnienia. Z jednej strony jej zawarcie gwarantuje pracownikom szereg korzyści i przywilejów, z drugiej – jest najbardziej kosztownym wyborem dla pracodawców. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 

Cechy charakterystyczne umowy o pracę

Specyfika umowy o pracę uregulowana jest przepisami Kodeksu pracy. W ramach tej czynności prawnej pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Kluczowym elementem, wyróżniającym ją od innych umów cywilnoprawnych, jest jej obowiązkowa, pisemna forma. Cechą charakterystyczną tego kontraktu jest także to, iż część składek na rzecz zatrudnionego opłaca pracodawca. Zatrudnienia na podstawie umowy o pracę można szukać m.in. na portalu Pracuj.pl.

Korzyści z zawarcia umowy o pracę dla pracownika

Umowa o pracę to najkorzystniejsza forma zatrudnienia dla poszukujących pracy, gwarantująca im szereg praw i przywilejów. Pracownikom przysługuje m.in. prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego oraz urlopu macierzyńskiego i wychowawczego za wynagrodzeniem. Ten rodzaj kontraktu chroni także zatrudnionych przed przepracowaniem – Kodeks pracy zawiera zapisy o uregulowanym czasie pracy (8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu) oraz zakłada dodatkowe wynagrodzenie w przypadku konieczności wykonywania obowiązków w nadgodzinach. Pracownicy mają także zapewnione prawo do okresu wypowiedzenia w przypadku rozwiązania umowy, dzięki czemu mają większe szanse na znalezienie innego zatrudnienia, bez obaw o pozostanie bezrobotnym.

Minusy wynikające z nawiązania umowy o pracę

Umowa o pracę ma jednak kilka wad, z których warto zdawać sobie sprawę. Przede wszystkim pracownik nie ma możliwości zlecenia wykonywania swoich obowiązków osobie trzeciej – przepisy Kodeksu pracy narzucają obowiązek osobistego świadczenia pracy. Zatrudniony musi także liczyć się z tym, iż jest pod ścisłym nadzorem kierownictwa, a wypełniane przez niego zadania, wynikające ze stosunku pracy, muszą odbywać się w miejscu oraz czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Umowa o pracę to także spore nakłady finansowe dla zatrudniającego, który zobowiązany jest opłacać składki na rzecz swoich pracowników. Z tego powodu pracodawcy coraz częściej sięgają po alternatywne formy zatrudnienia.

Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.

materiał partnera /Grupa Pracuj