11 września, prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik i nadburmistrz Essen, Reinhard Paß podpisali umowę o współpracy. Kontakty obu miast sięgają jeszcze przedwojnia, ale w czasach, gdy Polska była krajem zza żelaznej kurtyny, nie można ich było sformalizować.
– To wyjątkowe wydarzenie przypieczętowuje trwające ponad 60 lat współdziałanie wynikające przede wszystkim z potrzeby ludzkich serc – podkreśla prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.
Nadburmistrz Reinhard Paß przekonuje, że oba miasta łączy wspólny kierunek, w którym dążą. Tym kierunkiem jest Europa.
– Zabrze i Essen to przede wszystkim europejskie miasta, które dzięki wzajemnym stosunkom tworzą płaszczyznę do zbliżenia się ich mieszkańców. Gminy są platformą, z której europejskie idee otrzymywały ważne impulsy i także w przyszłości będą je otrzymywać. Oba miasta chcą również w przyszłości silniej korzystać ze środków Unii Europejskiej ? dodał nadburmistrz Essen.
Historia kontaktów między Zabrzem a Essen sięga czasów przedwojennych. Na bazie tych kontaktów w 1953 r. Rada Miejska w Essen podjęła uchwałę o objęciu patronatem wszystkich mieszkańców Zabrza, którzy emigrowali do Zagłębia Ruhry. Z przyczyn politycznych oficjalne kontakty między miastami nie były możliwe do końca lat 80. Dopiero po zmianie systemu politycznego w Polsce nowo wybrane władze samorządowe podjęły próby ich wznowienia. W czerwcu 2000 r. doszło do pierwszej oficjalnej wizyty prezydenta Zabrza w Essen. Rok później do Zabrza przyjechał nadburmistrz Essen. W kolejnych latach rozwijana była m.in. współpraca w dziedzinie kultury, gospodarki komunalnej oraz działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Szczególnie intensywna stała się wymiana doświadczeń w zakresie turystyki przemysłowej.
(TK)