“Zabrze nie tylko na weekend”. Cztery wycieczki z przewodnikiem, można poznać historię miasta

fot. scr. Google Maps

Kolejna edycja wydarzenia “Zabrze nie tylko na weekend” odbędzie się w najbliższą niedzielę, 27 września. W ramach imprezy zorganizowane zostaną cztery bezpłatne piesze wycieczki z przewodnikiem.

Pierwsza trasa prowadziła będzie “Śladem Donnersmarcków”. Podczas wycieczki zwiedzający zobaczą najważniejsze miejsca związane z rodziną von Donnersmarck. Kasyno oficerskie, pozostałości po Hucie, unikalny stalowy dom na osiedlu Zandka – to miejsca mijane codziennie, posiadające niesamowite historie.

“Czy place mają tajemnice” to tytuł drugiej wycieczki. Place Krakowski czy Warszawski były świadkami wielu zabrzańskich wydarzeń. – Podczas wycieczki spróbujemy sprawić, że mury przemówią prawdziwymi historiami – zapowiadają organizatorzy. W planie wycieczki znajdą się również Poczta czy ulica 3 Maja.


“Od bohaterów do de Gaulle’a” – to motto trzeciego szlaku. Rekreacja w parkach i rozrywka to nieodłączna część miasta. Skąd w Zabrzu tak wielki park? Skąd w Zabrzu tak wielki gmach? O tym dowiedzą się uczestnicy wycieczki, która przemierzy nasze miasto przez Park Dubiela, Plac Traugutta oraz przystanie przy Komendzie Policji i Domu Muzyki i Tańca.

“Architektura nieoczywista – zabrzański modernizm” to wycieczka czwarta, szczególnie dedykowana tym osobom, które codziennie mijają zabrzańską modernę. – Wystarczy spojrzeć w górę, wrócić myślami do dwudziestolecia międzywojennego i odkryć nieoczywiste, czasem surowe piękno architektury tamtego okresu. Na trasie zwiedzania budynki przy Placu Traugutta, Wolności, basen miejski i wiele innych – zachęcają organizatorzy.

Wycieczki są bezpłatne, konieczna rezerwacja miejsc w Punkcie Informacji o Mieście – telefoniczna tel. 32 373 35 20, lub osobista PIoM Zabrze, ul. Powstańców Śląskich 2/1. Godziny rozpoczęcia wycieczek znajdują się na plakacie. Więcej informacji udziela PIoM.

(żms)/UM Zabrze
fot. scr. Google Maps