Zabrzańskie tężnie solankowe nie są już dostępne. Skorzystamy dopiero wiosną

W Zabrzu nieco później, niż w sąsiednich Gliwicach, zakończył się sezon działania tężni solankowych. Działaniu takich obiektów nie sprzyjają niskie temperatury, podobnie, jak spędzaniu czasu na zewnątrz.

Te dwa miejsca rekreacyjne, w Kończycach oraz w Maciejowie, które zostały oddane do użytku mieszkańcom w bieżącym roku, zostały zamknięte na okres jesienno-zimowy. Jednak z dobroczynnego wpływu „nadmorskiej” inhalacji bez opuszczania miasta będzie można ponowne skorzystać już wiosną przyszłego roku.

Tężnie solankowe powstały na terenie dwóch zabrzańskich dzielnic. W Kończycach powstała ona na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki, a w Maciejowie – na terenie Orlika przy ul. Kondratowicza.

Obiekty są w sezonie ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych. Tężnia to miejsce, przy którym można się spotkać, odpocząć, ale też zadbać o swoje zdrowie wdychając leczniczą solankę. Konstrukcja z drewna z gałęziami tarniny, po których spływa solanka to także odpowiedź na potrzeby społeczeństwa, które coraz poważniej podchodzi do swojego zdrowia. Zawarty w bryzie jod sprzyja m.in. prawidłowemu funkcjonowaniu tarczycy. Inhalacje stosowane u zdrowych ludzi zwiększają odporność organizmu.

Warto przypomnieć, że budowa obu obiektów w 85. procentach została sfinansowana ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 – projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju”.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze