Zabrzański Budżet Obywatelski. Od czwartku rozpoczyna się głosowanie, jest lista projektów

fot. UM Zabrze

Trwa VII edycja Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Dostępna jest już lista projektów, które zostaną skierowane pod głosowanie. Ten etap rozpocznie się już w najbliższy czwartek – 15 października i potrwa do 30 października.

Do podziału czeka ponad 5 mln zł. 6 listopada dowiemy się, które z wniosków zgłoszonych przez mieszkańców zostaną zrealizowane.

Pozytywną ocenę przeszło ostatecznie 59 wniosków. W przypadku siedmiu zastosowano procedurę, jaką była możliwość zgłoszenia odwołania. Sześć ocen negatywnych podtrzymano, a jeden z projektów dopuszczono pod głosowanie.


Mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na pięć projektów ogólnomiejskich, w tym m.in. na pumptruck, sztuczne boisko na obiektach Walki Makoszowy czy „Strefę Wypoczynku” i 54 projekty dzielnicowe.

Najwięcej projektów, bo po siedem, skierowano do głosowania w dzielnicy Centrum Południe, gdzie zabrzanie będą mogli zagłosować m.in. na: projekt, który przewiduje oświetlenie, nowe alejki i małą architekturę na skwerze “Kwadrat”; skatepark czy też projekt pn. “Bezpieczne i Zielone Centrum — relaks i sport w parku, wybieg dla psów, bezpieczne przejścia dla pieszych, nowe miejsca postojowe i inne fajne rzeczy”.

Siedem wniosków zostanie poddanych glosowaniu także w dzielnicy Centrum Północ. Mają tu szanse powstać m.in.: miejsca parkingowe przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie, wybiegi dla psów, bezpieczne przejścia dla pieszych, park street workout, stacje do ładowania telefonu na przystankach oraz stacje naprawy rowerów.

Celem głosowania, które rozpocznie się w naszym mieście 15 października, będzie wybór projektów, które następnie zostaną zrealizowane w ramach VII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Głosowanie przeprowadzone zostanie w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza dostępnego z każdego miejsca poprzez standardowe przeglądarki stron www.

W głosowaniu może wziąć udział każdy zabrzanin bez względu na wiek (w tym dzieci i młodzież), a nawet zabrzanie pracujący czy mieszkający za granicą. Nie ma już bowiem wymogu posiadania meldunku w Zabrzu, wystarczy sam fakt utożsamiania się z naszym miastem.

W celu wzięcia udziału w głosowaniu trzeba będzie podać swoje dane oraz złożyć oświadczenie o zgodzie na procedowanie zgodnie z regulaminem. Każdy mieszkaniec będzie zobowiązany podać nr telefonu komórkowego albo adres poczty elektronicznej, na który zostanie wysłany specjalny kod identyfikacyjny. Dopiero jego wpisanie w formularzu otworzy nam drogę bezpośrednio do oddania głosu. Każdy może oddać jeden głos na wybrany projekt dzielnicowy (nie musi być on związany z dzielnicą, w której mieszkamy) i jeden projekt ogólnomiejski.

Lista wniosków przyjętych pod głosowanie: Zabrzański Budżet Obywatelski – lista projektów

Platforma do oddania głosu znajduje się tutaj.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze