Zabrzanin na czele największej na świecie organizacji kardiochirurgów

To sytuacja bez precedensu! Profesor Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, jest pierwszym Polakiem, który stanął na czele Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego.

To największa na świecie organizacja skupiająca kardio- i torakochirurgów.

? Przyjmuję tę nominację z radością i pokorą jednocześnie. Mam świadomość, że to rezultat pracy całego polskiego środowiska kardiochirurgicznego, a także kardiologicznego i anestezjologicznego. Europa docenia nasze osiągnięcia

? komentował profesor Marian Zembala tuż po otrzymaniu nominacji.
Europejskie Towarzystwo Kardio-Torakochirurgiczne (EACTS) to największe na świecie stowarzyszenie skupiające kardio- oraz torakochirurgów. Wybór profesora Mariana Zembali na prezydenta organizacji nastąpił podczas jej dorocznego zjazdu, trwającego w Barcelonie od 1 do 5 października.


? Jesteśmy dumni, że prezydentem Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego został przedstawiciel zabrzańskiej medycyny. Zarządzane przez pana profesora Mariana Zembalę Śląskie Centrum Chorób Serca to światowej sławy ośrodek kardiologiczny i kardiochirurgiczny. Od wielu lat rozsławia dobre imię Zabrza ? podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. ? Jako specjalista podejmujący ambitne wyzwania w dziedzinie medycyny, człowiek dialogu oraz lider realizujący międzynarodowe projekty, pan profesor potrafi aktywizować i integrować zespoły naukowców z całej Europy ? dodaje.

Prof. Marian Zembala ma 66 lat. Jest uczniem prof. Zbigniewa Religi, któremu asystował podczas pierwszego udanego przeszczepu serca. Na swoim koncie ma wiele pionierskich zabiegów, m.in. jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca, z sukcesem przeszczepił także choremu jednocześnie płuca i serce. Od 1993 r. kieruje Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Od czerwca do listopada 2015 r. był ministrem zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz. (hm)