Wzmożone kontrole przewozu osób i rzeczy. W środę od rana trwają działania “Bus&Truck”


Policjanci z zabrzańskiej drogówki wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego, w ramach ogólnopolskiej akcji od rana w środę prowadzą działania “Bus&Truck”.

Celem prowadzonych działań jest ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy. Wzmożone kontrole w ramach działań, potrwają do późnych godzin wieczornych – przekazuje sierż. szt. Sebastian Bijok, rzecznik zabrzańskiej policji.

Akcja jest realizowana na terenie całego kraju w środę od godziny 6:00 do 22:00.

Również zabrzańska drogówka, włączyła się do działań. Szczególną uwagę stróże prawa będą zwracali na autokary oraz samochody ciężarowe. Na przewoźnikach i kierujących realizujących przejazdy pasażerskie i transport ciężarowy ciąży bowiem spora odpowiedzialność. Od ich kwalifikacji i rzetelności zależy zdrowie, a nawet życie podróżujących osób.


Podczas prowadzonych działań mundurowi zwracają uwagę na przestrzeganie przepisów związanych z przewozem pasażerów, szczególnie jeżeli chodzi o przewóz autobusami i tak zwanymi busami. Policjanci sprawdzają na przykład czy liczba przewożonych osób nie przekracza liczby wskazanej w dowodzie rejestracyjnym.

Kontroli poddawane są również pojazdy ciężarowe wykonujące transport towarów.

Podczas akcji w ramach działań Bus&Truck policjanci zwracają uwagę między innymi na stan techniczny, wyposażenie pojazdów, czas pracy kierowców. Poddany kontroli zabrzańskich policjantów zostanie również sposób przewożenia osób i rzeczy.

Wybór miejsc kontroli dokonywany jest na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz natężenia ruchu pojazdów wykonujących przewozy na wybranych odcinkach dróg. W czasie prowadzonej akcji losowo prowadzone są także kontrole stanu trzeźwości kierujących pojazdami.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze