Wzmożone kontrole prędkości na DK88. “Kierowcy muszą spodziewać się dzikich zwierząt na drodze”

Mundurowi z drogówki prowadzą we wtorek wzmożone kontrole prędkości na zabrzańskim odcinku DK88. Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa drogowego.

Oprócz egzekwowania od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Działania mają charakter prewencyjny, w tym m.in. uświadamianie kierującym pojazdami, że nadmierna prędkość jest podstawową przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności – przekazuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.


Jak podkreśla rzecznik policji, zabrzański odcinek drogi krajowej nr 88 jest jednym z miejsc, gdzie podróżujący wzdłuż terenów zielonych kierowcy muszą spodziewać się na drodze dzikich zwierząt.

Ustawiony tam znak „Uwaga, dzikie zwierzęta” i ograniczenie prędkości do 70 km/h przestrzega kierowców przed niebezpieczeństwem na wyznaczonym odcinku jezdni i wzywa ich do zdjęcia nogi z gazu – dodaje oficer prasowy. – Zbyt duża prędkość, nawet w przypadku zderzenia z małym zwierzęciem, może okazać się tragiczna w skutkach. Dla przykładu, przy prędkości samochodu 100 km/h, zając uderzy w pojazd z siłą przedmiotu o wadze 125 kg. Przy tej samej prędkości samochodu, 20-kilogramowa sarna to siła uderzenia porównywalna do przedmiotu ważącego blisko pół tony – podkreśla Bijok.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze