Wzmożone kontrole policji na drogach. Wybierasz się w podróż? Lepiej dobrze się przygotuj

Okres świątecznych wyjazdów to również pora, kiedy na drogach działania intensyfikuje policja. Można spodziewać się wzmożonych kontroli – nad bezpieczeństwem będą czuwać funkcjonariusze ze śląskiej drogówki. Lepiej więc – podróżując – trzymać się przepisów.

 
Akcja rozpoczęła się w piątek rano. Na drogach możemy spotkać większą ilość policyjnych patroli drogówki. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, dyscyplinują kierowców i pieszych naruszających przepisy ruchu drogowego oraz eliminują z dalszej jazdy pijanych kierujących.

Policjanci kontrolują trzeźwość, sprawdzają stan techniczny pojazdów oraz zwracają szczególną uwagę na to, czy kierowcy i pasażerowie przemieszczają się w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach.

Od 15 kwietnia na śląskich drogach możemy zaobserwować więcej patroli policjantów ruchu drogowego. Przez kolejne dni będą oni widoczni nie tylko na wylotówkach i trasach szybkiego ruchu i miejscach newralgicznych, ale również na rzadziej użytkowanych drogach, w miastach i wsiach. Mundurowi, przy wykorzystaniu oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów, videorejestratorów, dronów, ręcznych mierników prędkości oraz innych środków technicznych, będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach – zaznacza Śląska Policja.


Stróże prawa kontrolują prędkość, a także stan techniczny samochodów – dlatego też lepiej sprawdzić, czy auto jest przygotowane do jazdy jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Rozważny kierowca powinien sprawdzić między innymi, czy pojazd ma ważne badania techniczne, czy wszystkie światła są sprawne oraz, czy wszystkie płyny eksploatacyjne są uzupełnione – podkreśla policja.

Największe natężenie ruchu przewidywane jest w świąteczny poniedziałek, kiedy większość z nas będzie wracać do swoich domów.

Pamiętajmy, że czas podróży nie zawsze jest taki sam. Lepiej do celu dojechać nieco później, niż narażać siebie i swoich pasażerów na niebezpieczeństwo spowodowane zbyt szybka jazdą – przypomina Śląska Policja.

W te święta, tak jak i w latach ubiegłych, policjanci będą także sprawdzać stan trzeźwości kierujących. Jak zapowiadają, nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych niedozwolonych substancji. Kontrole będą także obejmowały sprawdzenia, czy wszyscy podróżujący jadą z zapiętymi pasami bezpieczeństwa i czy dzieci są przewożone w fotelikach.

(żms)/Śląska Policja
fot. Śląska Policja