Wyremontowana wieża ciśnień Najlepszą Przestrzenią Publiczną Woj. Śląskiego? Trwa głosowanie

Zrewitalizowana Wieża Ciśnień przy ulicy Zamoyskiego co prawda nie została jeszcze udostępniona szerszemu gronu odbiorców, jednak już teraz została nominowana do tegorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego.

Na zabrzański obiekt można oddać swój głos do końca wakacji. Jak poinformowało w mediach społecznościowych ZPWiK, otwarcie wieży dla mieszkańców przewidziano we wrześniu br.

W tegorocznej edycji konkursu pod głosowanie internautów dopuszczono łącznie aż 27 obiektów, które zakwalifikowane zostały do plebiscytu przez komisję konkursową.

Celem wydarzenia jest promocja rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni publicznej oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju poprzez nagradzanie najciekawszych realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną województwa śląskiego.


Każdego roku w konkursie nagradzane są najlepsze projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie minionego roku kalendarzowego.

Chcesz zagłosować – KLIKNIJ TUTAJ.

Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny.

Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura.

Jeszcze niedawno niszczejącej wieży groziła rozbiórka. Miastu udało się ją uratować. Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku działać będą m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem.

Wieża w 2015 roku

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze