Właściciele działki spłoszyli włamywacza. Policjanci ustalają, gdzie mógł dokonać kradzieży

fot. zdj. poglądowe

Policjanci z zabrzańskiej trójki zatrzymali 46-letniego mieszkańca Zabrza, który usiłował włamać się do altany na Rodzinnych Ogrodach Działkowych „Biała Róża”. Możliwe, że mężczyzna ma więcej na sumieniu – to wykaże prowadzone dochodzenie.

Zdarzenia miało miejsce w środę, około godziny 14:00.

46-latek wpadł, gdy podczas włamania zauważyli go odwiedzający działkę właściciele. Włamywacz został spłoszony i uciekł, jednak szybki telefon na numer alarmowy pozwolił policjantom na zatrzymanie sprawcy kilka chwil później. Teraz jego sprawą zajęli się kryminalni z zabrzańskiej trójki. Policjanci ustalają do ilu innych działek mężczyzna mógł sie włamać. Zatrzymanemu grozi nawet 10 lat więzienia – relacjonuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.


Policjanci ostrzegają oraz przypominają o kilku podstawowych zasadach jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem.

  • Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności.
  • Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub innym ogólnodostępnym miejscu. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna altanki.
  • Sporządźmy listę przechowywanych przedmiotów, zanotujmy ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne.
  • Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą zaś spostrzeżenia mogą być przydatne gdyby doszło do włamania.
  • Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób. Większość kradzieży dokonywana jest przez tzw. przygodnych znajomych.
  • Współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek. Podczas ich nieobecności zainteresujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

O włamaniu należy jak najszybciej powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów. Jeżeli jest to możliwe zapamiętajmy, jak najwięcej szczegółów, które pomogą w znalezieniu sprawców włamania – radzi oficer prasowy.

(żms)/KMP Zabrze
fot. zdj. poglądowe/px