Wieża ciśnień nareszcie zostanie otwarta. Wprowadzi się tam zabrzańska restauracja

Wyremontowana i zagospodarowana na nowo wieża ciśnień przy ulicy Zamoyskiego nareszcie zostanie udostępniona turystom i mieszkańcom Zabrza. Otwarcie obiektu zaplanowano na 7 października.

O terminie poinformowała prezydent Zabrza w mediach społecznościowych. Z zamieszczonego tam wpisu wynika także, że do obiektu wprowadzi się restauracja „U kelnerów”. Jak zapowiadają właściciele: „Będzie pysznie, muzycznie i cocktailowo”.

Zabytkowy obiekt wieży otwarty zostanie 7 października. Na odwiedzających poza piękną panoramą miasta czekać będzie interaktywna i nowoczesna wystawa dotycząca węgla jako pierwiastka w przyrodzie – m.in. jego obiegu i zastosowania w nowych technologiach

– czytamy w internetowym wpisie Małgorzaty Mańki-Szulik.

Przypomnijmy, że wieża ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy.

Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany.

Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura.

Jeszcze niedawno niszczejącej wieży groziła rozbiórka. Miastu udało się ją uratować. Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą.

(żms)
fot. P. Janicki/UM Zabrze