Większe dostawy ciepła od Fortum możliwe już w sobotę. Producent przystąpił do naprawy kotła

Awaria w Fortum zostanie usunięta i wówczas możliwe będzie uruchomienie kotła, który wyłączony został z eksploatacji. Według zapowiedzi ma to nastąpić w najbliższą sobotę.

Zakłócenia w funkcjonowaniu elektrociepłowni spowodowała nieszczelność układu ciśnieniowego zlokalizowana na wysokości około 40 m wewnątrz kotła. Aby dostać się na tę wysokość konieczna była budowa rusztowania, którą przeprowadzono w nocy z wtorku na środę.

W następnej kolejności przedstawiciele producenta kotła, z udziałem inspektora Urzędu Dozoru Technicznego oraz Fortum, dokonali inspekcji miejsca nieszczelności i ustalili technologię naprawy – do wymiany przeznaczono kilkanaście odcinków rur o łącznej długości 20 m.


Prace zostały rozpoczęte niezwłocznie i były prowadzone całą noc. Według producenta potrwają do piątku do ok. godziny 12:00. Następnie spoiny zostaną prześwietlone (rtg). Po pozytywnym wyniku tych czynności będzie możliwa rozbiórka rusztowania. W sobotę planujemy rozpocząć rozpalanie kotła i zwiększanie dostaw ciepła – poinformowało w czwartek Fortum.

Kontynuujemy także przekazywanie grzejników elektrycznych przedszkolom i szkołom wskazanym przez władze Zabrza i Bytomia. Dotychczas dostarczyliśmy 185 grzejników

– zapewnia Fortum.

Przypomnijmy, że do awarii kotła w Fortum doszło w poniedziałek po południu. Z tego powodu nastąpiły zakłócenia dostaw ciepła na terenie Zabrza i Bytomia. Ciepło jest dostarczane do odbiorców w mniejszej ilości.

(żms)/Fortum Zabrze
fot. arch. 24zabrze.pl